Prilikom uređenja doma trendovi su nešto što se ne bi smjelo zaobilaziti, bez obzira na stil koji želite unijeti. Što donosi 2025. u interijerima otkriva nam dizajnerica Mirjana Mikulec.
Informiranje o trendovima nezaobilazno je u uređenju svakog interijera. Tako ćete dobiti ne samo dobre i svježe ideje, nego i elemente kojima će vaš životni prostor izgledati recentno i privlačno, smatra Mirjana Mikulec koja u nastavku otkriva najvažnije trendove koji će vladati u ovoj godini.
Neki od njih već su na mala vrata ušli u svijet unutarnjeg uređenja, a nekima vrijeme tek dolazi.
Zaobljeni rubovi
Interijer, a naročito dnevne boravke polako počinju zauzimati fotelje, sofe i kutne garniture većeg volumena. Pored velike površine sjedišta i općenito velikih dimenzija, te komade odlikuju i zaobljene linije.
Kod komoda, polica i stolića koji se nalaze i u drugim prostorijama naglasak nije toliko na volumenu, ali su zato rubovi zaobljeni, što daje mekoću prostoru, ali i dodatnu dozu topline, pa i zavodljivosti.
Bež i smeđi tonovi
Smeđa je za dizajnere, baš kao i bež – nova siva. Nekoliko tonova smeđe, naročito kremasti tonovi karamel smeđe i Mocha Mousse koju je Pantone odabrao za boju ove godine vrlo su poželjni u modernim interijerima.
Ove boje simboliziraju osjećaj smirenosti i blagosti, mekoće i topline ali i prilagodljivosti različitim stilovima i bojama, stoga ne čudi njihova popularnost.
Boja vina ili burgundy
Nekoliko sezona tamne nijanse prednjače u interijerima, što čini izvrstan kontrast sa neutralnim svijetlim tonovima. Crnoj i zagasito narančastoj, plavoj i zelenoj sada je dodana i bordo. Ova tamnocrvena nijansa koja se dobiva spojem crvene i smeđe obilježit će idućih nekoliko sezona. Dobro zapamtite ovu boju vina odnosno burgundy koja u sebi spaja otmjenost, ženstvenost i eleganciju. S ovom nijansom svaki interijer izgleda luksuznije i skuplje!
Više vrsta metala na jednom mjestu
Korištenje jedne vrste materijala (primjerice, poliranog mesinga u cijelom interijeru) više nije u trendu. Dolazi trend u kojem se kombiniraju različiti metali: broncu, bakar i brušeni nikal, i to različitih tekstura (mat i sjaj), što prostoru daje dinamiku i dubinu.
Već gotovom interijeru možete dodati detalje od različitih materijala, na primjer, promijeniti ručke na vratima novima od različitih metala ili koristiti crnu mat metalnu slavinu, te ukrasne elemente od bronce ili bakra.
Luk je novi ‘in’ dekorativni element
Lukovi nas obično podsjećaju na stare građevine i interijere u kojima odavno ništa nije obnovljeno. No, sada se ta situacija mijenja, i to u korist lukova. Ovaj dekorativni element postaje sve češći u povezivanju prostorija, ali i kao zidna dekoracija gdje se možete poigrati s bojama ili tapetama. Također, ugradbene police te detalji poput ogledala koje imaju završetak u obliku luka su elementi o kojima vrijedi razmisliti.
Detalji kao skulpture
Sve češće za uređenje odabirem manje komade namještaja i detalje koji imaju skulpturalni karakter jer djeluju poput umjetničkog djela koje je izradio kipar. Ovdje se sjajno spaja dizajn i umjetnost. Bitno je samo da praktični skulpturalni komadi zadrže svoju funkcionalnost, a da ovi čisto dekorativni ne budu odviše napadni. Ovako ćete imati dom s karakterom, ali morate priznati da ovakvi komadi ustvari donose i toplinu i ugodu.