Možete odabrati lijepe komade namještaja i detalja te sve stilski uskladiti, no ipak ostaviti dojam skučenosti u dnevnom boravku. Kako to spriječiti, saznajte u nastavku!
Prilikom opremanja doma malo tko razmišlja o tome kako će odabrani elementi utjecati na dojam prostornosti odnosno skučenosti. Prisutnost nekih elemenata može prostor učiniti većim, ali ga i vizualno smanjiti.
To je iznimno bitno u prostorijama u kojima najviše boravimo poput dnevnog boravka. Ova prostorija smatra se glavnom u svakom domu: to je mjesto gdje članovi obitelji provode svoje slobodno vrijeme i gdje se gosti okupljaju na druženju. Kako biste izbjegli da prilikom uređenja dobijete dojam malog dnevnog boravka, gdje ćete se vi i vaši gosti vjerojatno osjećati nelagodno, donosimo pet stvari koje mogu umanjiti prostor.

1. Veliki komadi namještaja
Jedan od glavnih problema u malom dnevnom boravku može biti namještaj koji se zbog svojih dimenzija ne uklapa u cjelokupnu površinu prostora. Velika kutna garnitura ili fotelja zasigurno vam mogu pomoći da se opustite na kraju napornog dana kao i da možete ugostiti sve svoje prijatelje, ali veliki komadi, ako je riječ o malom dnevnom boravku, zaguše prostoriju. Mali prostor s neadekvatnim dimenzijama namještaja izgleda još manji.

Također, veliki komadi namještaja nisu baš dobra ideje iz još jednog razloga – ne ostavljaju mjesta za druge sadržaje. Zamislite koliko biste još korisnih i važnih stvari mogli dodati svojoj dnevnoj sobi kada biste je oslobodili tako velikog namještaja.

2. Nepravilna rasvjeta
Koliko god čudno zvučalo, ponekad rasvjeta igra čak i važniju ulogu od velikog namještaja u malom dnevnom boravku. To je jedan od onih malih praktičnih detalja koji imaju veliku moć u prostoru, pa tako i dnevnom boravku. Vrlo je važno da je svjetlost topla i mekana, ističu često dizajneri. Svijetla, hladna rasvjeta (plavo-bijela) može učiniti da soba ostavlja dojam hladnoće, beživotnosti i nelagode, smanjujući prostor.

3. Mali tepisi
Još jedno pogrešno rješenje za mali dnevni boravak je obilje malih tepiha koji vizualno ispunjavaju cijeli prostor i ne ostavljaju mjesta za drugi dekor. Više komada tepiha ili jedan veliki tepih dobro funkcionira u velikom dnevnom boravku, no ne i u malom.

U malom dnevnom boravku bolje je dati prednost jednom tepihu koji će biti minimalnog dug koliko i sofa odnosno kutna garnitura ali koji neće popuniti kompletno podove. Preveliki tepih ili više njih u manjem će boravku zatrpati prostor koji usto samo smetaju prilikom hodanja.

4. Obilje ukrasa
Bez obzira koliko želite da vaš dnevni boravak izgleda posebno i u njega staviti sve što će ugoditi oku, bitno je znati kada stati. Mirisne svijeće, knjige, cvijeće, deke, slike, tepisi – sve je to svakako lijepo, pogotovo ako je odabrano s ukusom, ali zamislite koliko takve stvari mogu umanjiti sobu.

Štoviše, prema nedavnim studijama, u takvim dnevnim sobama osoba može iskusiti negativne emocije, osjećati se depresivno i neprimjereno u skučenom prostoru.

5. Tamne boje
Dnevni boravak obojen u hladno sivu boju (antracit sivu) nesumnjivo će izgledati skupo i profinjeno. Određene palete boja i dizajni mogu učiniti da se vaš dnevni boravak osjeća manjim ili skučenim zbog načina na koji apsorbiraju svjetlost, utječu na percepciju ili vizualno smanjuju prostor. U ovom slučaju, ako imate posebnu ljubav prema tamno sivim ili zemljano smeđim bojama, bolje ih je koristiti u interijeru na minimum, a prednost dati bež i mliječnim tonovima ako vam je minimalizam drag srcu.


