Mali dnevni boravci naša su stvarnost. Kako je to prostor u kojem boravimo veliki dio vremena i druži se čitava obitelj, primaju gosti, dobro je znati kako ga učiniti većim nego što jest te kako što bolje iskoristiti svaki centimetar
Svaki prostor koji ima određena ograničenja je zahtjevniji u smislu uređenja, iziskuje dodatan trud i napor kako bi se našlo najbolje rješenje. Takav je slučaj i s malim dnevnim boravcima, koji nisu rijetki u našim stambenim prilikama. U današnje stanove nastoji se u što manje kvadrata smjestiti što više sadržaja kako bi se zadovoljile potrebe budućih vlasnika. Nekoć su se jednosobni stanovi gradili od 40 četvornih metara, a danas svi oni koji imaju takvu kvadraturu imaju obavezno i spavaću sobu. A nekadašnji stan od 60 kvadrata danas funkcionira kao trosobni, s dvije spavaonice…
To je u svakom slučaju unapređenje stambenog prostora, ali zato za posljedicu imamo manji dnevni boravak koji je potrebno dobro isplanirati i iskoristiti svaki centimetar. Ili jednostavnije rečeno, biti snalažljiviji i kreativniji. Pored toga dobro je informirati se kakve boje, namještaj, teksture i materijale koristiti. Stoga vam nudimo tri savjeta koji je dobro usvojiti prije nego krećete u osmišljavanje svoga malog dnevnog boravka.
- Najbitnije je izbjeći dojam pretrpanosti. Dakle, mali dnevni boravci ne vole velike, glomazne komade namještaja, previše detalja, boja, prenaglašenih tekstura… Preporučuje se jednostavan namještaj (komode i police umjesto velikih ormara), ravnih linija, koji bi bilo najbolje smjestiti uza zid. Najbolje je koristiti svijetle neutralne nijanse, kao i pastelne tonove, kako na namještaju, tako i zidovima i podovima. Tamne boje dopuštene su samo kao akcenti. Također, imajte na umu da bi zavjese trebale biti boje zida.
2. Multifunkcionalni dijelovi namještaja su pravo rješenje za male prostore. Tako osmislite police koje mogu biti i radni prostor, ili se radna ploha, ako ispod nje nema ormara, iskoristiti kao mjesto za taburee koje ćete stavljati uz stol prema potrebi. Stolci na sklapanje također su poželjni, kao i garniture za sjedenje te fotelje koje se mogu razvući u ležaj. Birajte ovakve komade namještaja koji imaju sa strane odlagalište za novine, kao i ladice za spremanje deka, posteljine… Dobar dio taburea ima sjedište koje je ustvari poklopac ispod kojeg se krije mjesto za odlaganje stvari – čarapa, igračaka…
3. Uvijek inzistirajte na elementima koji će davati dojam prostornosti poput bijele boje, ogledala, horizontalnih pruga, staklenih i metalnih dodataka koji reflektiraju svjetlost (ručke ormara, lampe…). Uštedite na prostoru tako što ćete umjesto komode napraviti ormare iznad garniture za sjedenje ili tv zida. Umjesto police za tv, prijamnik možete staviti i na zid te tako uštedjeti na prostoru.