Kupaonicu treba čistiti svaki dan, i to iz posve razumljivih razloga – ona je pored kuhinje, zbog velike količine vlage i tpoline, najviše izložena bakterijama. Tako ćete ujedno spriječiti da se prljavština nakupi i olakšati i ubrzati tjedno čišćenje kupaonice
Biti organiziran ne znači samo sređivati neuredne ladice i ormare. To također znači imati naviku dnevnog i tjednog čišćenja svoga doma – svaku prostoriju bi, u manjoj ili većoj mjeri, trebalo čistiti svaki dan. Naročito to vrijedi za kuhinje i kupaonice, u kojima se zbog velike količine vlage i topline, bakterije razmnožavaju više nego igdje. Naviknite se na to da kupaonicu brzo očistite svakog jutra nakon što ste se spremili. Ne traje dulje od nekoliko minuta, a doista vrijedi vremena i malo truda. Kada se popodne vratite kući kupaonica će vas privlačiti – možda ćete poželjeti mirisnu kupku za opuštanje. Evo kratkog popisa poslova koje valja obaviti da bi se to dogodilo…
PODOVI I UMIVAONIK
Svaki dan obrišite površine najviše izloženih vlazi – poput primjerice podova i umivaonika. Podove je dovoljno prebrisati vlažnom krpom. S malo tekućeg sapuna s maslinovim uljem pobrišite tragove paste za zube i tragove na površini oko umivaonika te sklonite razne kozmetičke sitnice koje se uvijek nagomilaju prilikom šminkanja. Najbolje je imati stalno mjesto za njih – ladicu ili kutiju u koju ćete ih vraćati nakon upotrebe. Tako će taj dio uvijek izgledati uredno.
TUŠ KABINA
Odmah nakon tuširanja poprskajte zidove tuš-kabine (i vrata, ako ih imate) posebnim sredstvom za tu namjenu. Tako se neće stvarati naslage sapunice niti kamenca i stjenke će izgledati čisto. U trgovinama postoje specijalna sredstva za čišćenje tuševa čiji premaz odbija kapljice vode, pa se one ne zadržavaju na stjenkama i ne ostavljaju mrlje od kamenca. Dovoljno je stjenke tuša pošpricati tom tekućinom i prebrisati suhom krpom.
ZAHOD
Dobro je svaku večer prije odlaska na spavanje ili ujutro u nekoliko minuta i dva-tri poteza očistiti školjku. Mnogi to čine vlažnim maramicama, a još bolje je to učniti nekim manje agresivnim sredstvom. Primjerice, školjku pospite sodom bikarbonom i istisnite malo sapuna za ruke s maslinovim uljem. Istrljajte četkom i isperite. Tako ćete spriječiti nastanak ružnih žutih kružnih tragova u školjci.
RUBLJE
Dogodi nam se često da na vratima spavaće sobe, po stolcima kao i vješalici na vratima stvaramo nakupine odjeće za koju nakon nekog vremena ne znamo je li čista ili je za pranje. Najbolje je stvari – rješavati odmah. Riješit ćete se ove dileme kao i ubrzati proces čišćenja. Pokupite prljavo rublje svaku večer ili jutro po sobi i kupaonici i stavite u košaru. Ništa lakše, zar ne? Idealno rješenje, kako biste si dodatno olakšali posao, je košara koja ima odijeljke za različite vrste rublja.
KANTA ZA SMEĆE
Ne morate čekati da se kanta napuni da biste ju ispraznili kao što to činite u drugim prostorijama – kupaonska kanata za smeće ne puni se tako brzo, ali može biti puna zamrljanih ili većih predmeta koji zauzimaju prostor u kanti – na primjer, higijenskih uložaka ili kartonske ili plastične ambalaže.
2 x savjet plus:
- Za održavanje čistoće kupaonice najvažnija je – blizina. Sredstvo za čišćenje zahoda držite blizu školjke, sredstvo za čišćenje tuš-kabine u njoj, a sredstvo za umivaonik ispod njega. Ako su vam pri ruci, vjerojatnije je da ćete taj posao doista obaviti.
- Kupaonica će uvijek svježe mirisati ako u šalici sode bikarbone dodate nekoliko kapi čistog eteričnog ulja i stavite je iza zahodske školjke. Eterična su ulja djelotvorna i mnogo bolja od kemikalija. Nekoliko kapi možete saviti i na karton toaletnog papira svaki put kad ga mijenjate. Naposljetku, možete kapnuti i u kantu za smeće kada mijenjate vrećicu.