Kreativka Marija Hanić iz Zagreba svake godine ima drugačiju božićnu priču. Ovaj puta u glavnoj ulozi su gljive koje se nalaze ne samo na božićnom drvcu.
Marijin dom na zagrebačkom Jarunu svako malo doživljava neke promjene. Mlada vlasnica, kao i svaka prava ljubiteljica uređenja interijera, ima potrebu za barem sitnim osvježenjem koje čini da prostor izgleda drugačije. Tako je i za vrijeme blagdana, pa svake godine božićno ukrašavanje ima neku drugu priču.
Pogledajte kako je to bilo prošle godine:
Božićna vintage idila na Jarunu: vlasnica Marija Hanić većinu je dekora izradila sama
Ovaj puta glavna tema su gljive, koje Marija inače obožava brati. Svake jeseni ona je u potrazi za vrganjima.
Za izradu dekorativnih gljiva ju je potaknula jedna takva koju je dobila za rođendan. Kako blagdanske dekoracije uglavnom izrađuje sama, tako se odvažila na avanturu izrade gljiva gdje je do izražaja došla njezina kreativnost i domišljatost u koje su bili uključeni brašno, WC papir, boje…
„Sjetila sam se kako smo nekad u školi od brašna i vode radili ljepilo i koristili za fašničke maske. Pala mi je na pamet ideja da probam tako izraditi gljive. Od brašna i vode sam “skuhala” ljepilo i u to umakala wc papir dok nisam dobila dovoljno čvrstu smjesu da mogu oblikovati gljive. Nakon sušenja sam ih bojala akrilnim bojama. Zatim sam malim borerom bušila tanku rupicu za kukicu i stavila ukrasnu vrpcu za objesiti na bor“, opisuje Marija izradu gljiva koje je objesila na drvce.
Na božićnom drvcu nalaze se i druge ‘vrste’ gljiva, između ostaloga i one presvučene tkaninom koja im je dala notu raskoši i elegancije.
„Kako volim prirodu i šetnje šumom, spojim ugodno s korisnim. Našla sam doma nekoliko baršunastih komada tkanine različitih boja i uz pomoć stiropora, vate, krep papira, grančica i vune nastale su ove preslatke gljive“.
Tu su i gljive rađene od kartonskih kutija u kojima se skladište jaja. Kako Marija voli peći kolače i radi 10-ak vrsta svakog Božića, tako se sada nakupilo kutija više nego inače pa ih je odlučila iskoristiti kao glavni materijal za dekor. A glavni saveznici gljivama od kartona bili su ljepilo i boja.
Isto tako je bilo i s narančama, otkriva Marija. Iscijedila je sok od naranči i popila ga, a koru je osušila, pobojala i – napravila gljive.
Mnogima će za oko prvo upasti gljive koje se nalaze na komodi, preko puta blagovaonskog stola. Ima ih različitih vrsta i dimenzija.
„Velike gljive na komodi sam napravila od mahovine koju sam također skupljala u šumi, postavila sam ih u stare drvene kutije koje je moj tata izradio i koristio u garaži za vijke i čavle. To je i uspomena na tatu i onaj osjećaj da je uvijek tu s nama“, otkriva nam Marija koja dodaje kako gljivastom Božiću tu nije kraj. Ako bolje pogledate i na božićnim kolačićima su kao dekoracija “vrganji” napravljeni od marcipana. I ostali dekor na blagdanskom stolu povezan je s prirodom.
„Kad vidim gljivu, prva asocijacija je, da se ne lažemo, neko fino jelo, a druga je šuma. Tako sam se odlučila za šumski servis za jelo, a u šetnji šumom skupila sam kućice žireva i uz dodatak male grančice iskoristila za izradu ukrasa za stol. Također, jako lijepo su se borovi i jeleni uklopili u cijelu ovu moju šumsko gljivastu priču“, ističe Marija.
I niz ostalih dekoracija izradila je sama, poput adventskog kalendara na vratima dnevnog boravka. To je kutak specijalno za njezinu nećakinju, koja je svakoga dana do Božića otvarala vrećice s poklon iznenađenjima. A na boru nalaze se mašnice koje je Marija s mamom izradila od vune. A veliku mašnu koja stoji na vrhu drvca Marija je izradila od starog nadstolnjaka.
U ovakvom dekoru i prekrasnom blagdanskom ozračju Marija voli uživati sa svojom obitelji, kao i prijateljima koje poziva na tradicionalna druženja u svoj dom. A dio kolača im, po dobrom starom običaju – spakira ‘za doma’.