Pored temeljite obnove prostora, cilj ovoga preuređenja bio je smjestiti u dnevni boravak i spavaći dio, budući da stan nema zasebnu spavaću sobu. Kako je to ostvaren u malom prostoru, pogledajte u nastavku!
Vlasnik ovog jednosobnog stana je mladi samac koji voli ugodan prostor , voli kuhati i primati goste, uživa u videoigrama, fotografiranju proizvoda i rado putuje.
Stan se nalazi u staroj zgradi, u kojoj je kuhinja bila odvojena prostorija. Kako je stan mali, na površini od 39 kvadrata nalazila se još samo jedna soba, pored hodnika i kupaonice. Cilj uređenja bio je stvoriti i zaseban kutak za spavanje.
Isticanje zona u stanu
Kako vlasnik nije bio za opciju da se kuhinja premjesti u dnevni boravak jer voli imate veći prostor za kuhanje a i ovakav zahvat znatno poskupljuje renovaciju, bilo je potrebno drugačije rješenje. Dizajnerice Nika Cherednikova i Tatyana Kochetova iz Lares Design studija predložile su da se u jednom dijelu dnevnog boravka napravi kutak za spavanje.
Dizajnericama je uspjelo na malom prostoru istaknuti što više zona: spavaći dio, dnevni boravak i funkcionalnu kuhinju, hodnik i kupaonicu.
Raspored u dnevnom boravku
Prvotna zamisao bila je, prema željama vlasnika, da se u dnevni boravak ugura i mali uski walk in ormar, odmah na ulazu u sobu s desne strane. Tada bi krevet bio sasvim do prozora, odvojen staklenom pregradom od ostatka boravka, a sofa bi bila između garderobnog i spavaćeg prostora.
No, dizajnerice su shvatile da bi ovakav raspored zagušio dnevni boravak te bi blokirao prilaz prostoru i ne bi dotjecalo dovoljno prirodne svjetlosti u dio sa sofom.
Napravljeno je bolje, konačno rješenje: na ulazu u dnevni boravak napravljen je visoki kutni ormar do stropa koji je zamijenio walk-in garderobu. Jedan kutak iskorišten je za ormar koji umjesto fronti ima zavjese. Krevet je skriven u niši, iza ormara koji s bočne strane, okrenute prema sofi i prozoru ima otvorene police, koje se uklapaju u koncept dnevnog boravka.
U niši, na zidu iza kreveta, unutar drvene obloge ugrađene su male unutarnje police koje imaju funkciju noćnog ormarića.
Ostatak prostorije čini dnevni kutak u kojem dominira velika žuta sofa, niska TV komoda, klub stolić i naslonjač.
Kuhinja je moderan prostor u kojem je najviše zamjetan industrijski stil, što je i bila vlasnikova želja. Na kuhinju u obliku slova L nastavlja se šank koji je ujedno i blagovaonski stol za obroke. U slobodnom kutu kuhinje stavljen je crni ormar od poda do stropa unutar kojega su hladnjak, obična i mikrovalna pećnica.
Kako se vlasniku sviđao industrijski stil, a voli i skandinavsku jednostavnost. dizajnerice su se vodile idejom kombinacije tih stilova, ali s dominacijom industrijskog. Crnom bojom u vidu akcenata, crno pobojanim metalom, kožnim naslonjačem i barskim stolicama, drvenim površinama, kombinacijom bijelog i crnog namještaja te uzorkom betona ostvaren je industrijski stil.
U uređenju je posebna pažnja poklonjena rasvjeti, ne samo na razini svake prostorije, nego i za različite zone u istoj prostoriji. Tako, na primjer, u dnevnoj sobi glavno svjetlo daje tračna rasvjeta, a dodatno svjetlo daje podna lampa u blizini naslonjača. U spavaćoj zoni postavljene su tri visilice. Ova stropna rasvjeta ističe akcentni zid iza kreveta.