Želite li da vaša kuća uvijek dobro miriše? Danas vam donosimo 15 vrlo jednostavnih i prirodnih načina za parfimiranje vašeg doma i uklanjanje svih neugodnih mirisa.
Mnogi od nas muku muče s neugodnim mirisima u domu što negativno utječe na naše raspoloženje te ne ostavlja dobar dojam na goste. Prašina, vlaga, nečista odjeća i obuća, slabo provjetravanje prostorija, neredovito održavanje perilice rublja i suđa kao i hladnjaka te začepljeni odvodi najčešći su uzročnici neugodnih mirisa u našem domu.
Otkrivamo vam sredstva koja će ukloniti te neugodne mirise nakon kojih ćete se, kao i vaši gosti napokon osjećati ugodno u svoja četiri zida. S njima će vaš dom biti svjež i mirisan. Naravno, uz preduvjet da svoj dom redovito čistite i držite urednim te svakodnevno provjetravate!

1. MIRISNA SVIJEĆA
Svijeće s mirisima postale su neizostavan dio svakoga doma i nerijetko se nalaze u svakoj njegovoj prostoriji. Neutraliziraju neugodne mirise te unose nove, lijepe i ugodne koje biramo po svojim željama.
Mirisne svijeće stvaraju i jedinstvenu atmosferu i toplinu – svaka prostorija izgleda puno ljepše kada je u njoj zapaljena svijeća. Dizajnerica Mirjana Mikulec tijekom posljednjih godina razvila je liniju mirisnih svijeća različitih mirisa – na vama je samo odaberete onu koja vam se najviše sviđa!
Ove mirisne svijeće možete naručiti već danas, jer su dostupne putem web shopa www.mirjanamikulec.com.

2. DIFUZOR ETERIČNIH ULJA
Iako se najčešće sastoje od posude sa svijećom ispod koje se zagrijava ulje i isparava, eterična ulja su se sada vratila u modu i na tržištu ćete pronaći mnoge različite varijante difuzora, poput onih u flašici sa štapićima ili primjerice onima koji raspršuju u zrak otopinu vode i eteričnih ulja.

3. SVJEŽE CVIJEĆE U VAZI
Nekako smo izgubili naviku, ali u domu je uvijek lijepo imati svježe cvijeće u vazi. Osim što podiže prostor, ono je jedan od najučinkovitijih načina za lijep miris u vašem dnevnom boravku, blagovaonici ili hodniku. Ruže, jasmin, tulipani, gardenije, karanfili… odaberite sortu koja raste u vašem vrtu ili koja vam najviše odgovara prema godišnjem dobu kako biste parfimirali svoj dom na prirodan način.

4. SPREJ OD ETERIČNIH ULJA
Od eteričnih ulja možete napraviti i sprej. Napunite raspršivač s vodom i u njega stavite nekoliko kapi vašeg omiljenog eteričnog ulja. Ili dodajte sok od limuna i dvije žlice sode bikarbone. Ostavite da se ohladi u hladnjaku i nanesite na tkanine koje zadržavaju neugodne mirise (sofe, prostirke, zavjese itd.). Vidjet ćete kako sprej uspješno funkcionira!

5. SODA BIKARBONA ZA TEPIHE
Svestrana soda bikarbona je i vaš moćni saveznik u borbi protiv neugodnih mirisa. Pospite je po tepisima i ostavite da odstoji preko noći (ili još bolje 24 sata) prije usisavanja. Nakon toga temeljito usišite tepihe. Bikarbona će neutralizirati i apsorbirati mirise zarobljene u česticama prljavštine.

6. ČIŠĆENJE PAROM
Ne samo tepihe i sjedeće garniture, nego i druge površine u domu možete tretirati parnim usisavačem. Primjerice zavjese! Iz njih ćete brže i puno učinkovitije maknuti neugodne mirise ako koristite parni čistač. Osim toga, na ovaj način možete ukloniti nabore na tkanini i, što je još bolje – uštedjet ćete sebi vrijeme koje biste utrošili na pranje i peglanje!

7. POSUDA S OCTOM
Iako njegov miris može za neke biti neugodan, ocat je sjajno sredstvo! On je antibakterijski sastojak i prirodni dezodorans pa može biti koristan i za apsorbiranje neugodnih mirisa. U posudu ili teglicu ulijte ocat i možete je postaviti izvan vidokruga, a čarobno sredstvo će odraditi svoje – neutralizirati neželjene mirise.

8. SUHO CVIJEĆE
Još jedna super opcija je mirisno suho cvijeće koje poznajemo kao potpourri a koje možete napraviti i sami. Šarene latice i dijelovi cvijeća služe kao divna dekoracija u zdjelicama, ali i unose miris u dom te neutraliziraju onaj neugodni.

9. AROMATIČNE VREĆICE
Da bi odjeća u ormarima uvijek dobro mirisala i da bi se zaštitila od moljaca, mnogi koriste aromatične vrećice od lavande. Isto tako, takve mirisne vrećice, s drugim vrstama cvijeća, ako niste ljubitelj lavande, možete koristiti i u otvorenom prostoru, ladicama i na policama.

10. ZRNCA I TALOG KAVE
Jedan od najboljih saveznika u uklanjanju neugodnih mirisa u kuhinji je kava. Njezina snažna aroma upit će ostatak teških mirisa od kuhanja, prljavog posuđa, jela koja dugo stoje na štednjaku kao i starih namirnica.
Također, učinit će da vaša kuhinja uvijek miriše na svježu kavu. Možete staviti posudu sa zrncima kave na neku otvorenu policu ili prozorsku dasku ali isto tako upotrijebiti i talog iz aparata za kavu i staviti ga u hladnjak kako bi tamo neutralizirao jake mirise.

11. LIMUNOVA KORA
Agrumi su voće s puno antibakterijskih svojstava i kao stvoreno za dezinfekciju. Osim toga, oni su najpristupačnije i najekonomičnije sredstvo kada je u pitanju uklanjanje neugodnih mirisa u kuhinji. Primjerice, koricu limuna možete staviti u posudu s vrućom vodom kako biste uklonili mirise iz pećnice ili mikrovalne pećnice .

12. KRIŠKE JABUKE
Mnogi bi od nas češće pržili svoje obroke, no odustanemo jer ne želimo da nam cijeli dan dom miriše kao da je restoranska kuhinja u pitanju. Rješenje je u kriški jabuke ili limuna koje možete staviti u tavu u kojem pečete hranu. Zatim ih uklonite kada pocrne.
Još jedan trik je staviti kuhati lonac s vodom te dodati malo octa i kora citrusa dok kuhate. Kad završite s kuhanjem, ne zaboravite dobro oprati tavu!

13. OCAT ZA SUDOPER
S vremena na vrijeme, važno je i temeljito očistiti sudoper jer se na njemu nakupljaju sitni ostaci hrane koji s vremenom mogu uzrokovati loš miris. Da biste ga uklonili, zagrijte šalicu octa i dodajte krupnu sol i sodu bikarbonu. Još vruću tekućinu izlijte u sudoper i ostavite da odstoji pola sata prije nego što ga isperete vrućom vodom.
Ovo rješenje ne samo da neutralizira loše mirise, već i uklanja prljavštinu s cijevi.

14. PERILICA SUĐA
Perilica je još jedan od uobičajenih izvora neugodnih mirisa u našoj kuhinji. Kako biste ih izbjegli, prije stavljanja posuđe malo isperite od krupnih ostataka hrane i s vremena na vrijeme operite unutrašnjost octom u kojeg ste dodali malo sode bikarbone.

15. HLADNJAK
Pokušajte čistiti hladnjak svaka tri mjeseca krpom namočenom u ocat. Isto tako, kada primijetite da se osjete jaki mirisi nekih namirnica, možete, pored već preporučenog taloga kave, staviti u hladnjak i posudu s prepolovljenim limunom.
