Roditelji djece koja se bore s alergijama često se pitaju kakve podove odabrati ne samo za sobe svojih mališana nego i cijeli dom. S obzirom na materijal, neke vrste podnih obloga privlače i zadržavaju više prašine u kojima se kriju između ostaloga grinje, bakterije i gljivice
Svako mjesto u domu gdje se mogu okupljati gljivice, grinje i bakterije pod posebnim je nadzorom roditelja koji imaju djecu s različitim alergijama (astmom, atopijskim dermatitisom, alergijskim rinitisom…). Stoga je potrebno smanjiti površine u domu gdje se nakupljaju i razvijaju alergeni. Pored vlažnijih i toplih prostorija u kojima se pojačano razvijaju plijesni, alergeni se nakupljaju u zavjesama, madracima, poplunima i jastucima od perja, dekama, tapeciranom namještaju, i igračkama od tkanine. Usto, i neke vrste podova naročito su štetne za djecu koju muče alergije.
Posteljina, deke, popluni…
Kod odabira madraca, posteljine, popluna i ostalih navedenih elemenata u domu gdje se nakupljaju alergeni dobro je birati posebne tzv. hipoalergene tkanine, izrađene za alergičare i astmatičare, koje imaju certifikat. Dobro rješenje je posteljina od mikrovlakana koja zaustavlja grinje da uđe u poplun i madrac. U svakom slučaju, birajte posteljinu koji ćete moći prati na minimalnoj temperaturi od 60°C.
Što s tapeciranim namještajem?
Ako već imate u stanu tapecirani namještaj, i niste u prilici zamijeniti ga drugim, možete preko njega staviti navlake koje onda možete skidati i prati. No, ako ste u prilici ipak nabaviti nove komade namještaja, možete naći i dobru alternativu tkaninama na tapeciranom namještaju – kožu, plastiku, drvo…
Akvariji i biljke
Također, bitno je prozračivati redovito prostore u kojima borave djeca alergičari te redovito prati posteljinu i deke. Tako nećete ukloniti potpuno alergene iz svoga doma, ali ćete ih značajno smanjiti. Akvariji su pravi deponiji plijesni, stoga redovito čistite akvarij i filter. Biljke s velikim listovima također nisu pretjerano poželjne jer se na njima onda skuplja puno prašine. Jedino ako vam nije problem barem jednom tjedno očistiti prašinu s njih. Također, vodite računa da ih previše ne zalijevate vodom jer bi tada mogle biti tlo za nastanak plijesni.
Laminat, parket, keramika…
Kada je o podovima riječ, osnovno pravilo koje trebate slijediti jest staviti one koje se lako čiste i održavaju jer će vam olakšati svakodnevni život. Tepisi nisu poželjni jer nakupljaju prašinu i teško ih je očistiti od grinja i ostalih alergena. Stručnjaci preporučuju podne obloge poput drva i laminata te, naravno, keramičke pločice i lijevane podove. I vinilnih obloga.
Drvo ima antistatička svojstva (ne elektrizira se), pa ne privlači prašinu. Kod alergija vrijedi obratiti pozornost na površinsku obradu i samu vrstu drva. Bolji izbor je hrastovo drvo nego egzotične vrste drveća koje mogu sadržavati ulja koja povećavaju alergije.
Zbog glatke površine pločice i lijevani podovi ne dopuštaju taloženje grinja i ostalih alergena, a ako se i nakupe, lako će se isprati.
bilo bi idealno kada bi vaš dom imao podno grijanje jer tako najmanje nepoželjne čestice prašine lebde zagrijanim zrakom. Podno grijanje je emisija topline koja slobodno prolazi kroz zrak, a da ne uzrokuje njegovo intenzivno kretanje, pa se preporučuje domovima čiji članovi pate od alergija.
Za osobe s alergijama vinilni podovi su vrlo dobro rješenje. Poput keramičkih pločica, lako ih je održavati čistima, imaju i dobra svojstva za zvučnu izolaciju. Vinilni paneli su antistatični i ne privlače prašinu. Proizvodi nove generacije, npr. s mineralnom jezgrom izdržljivi su i otporni na vlagu, zahvaljujući čemu nisu stanište plijesni i otporni su na razvoj gljivica, bakterija i mikroorganizama.