Nekoć su fotelje bile uglavnom dio garniture s trosjedom ili dvosjedom. No, pojavom kutnih garnitura i njihovom dominacijom u dnevnim boravcima, fotelje se odabiru naknadno. No, kako ih skladno ukomponirati u ostatak uređenja?
Iako većina nas u svojim dnevnim boravcima ima kutnu garnituru koja zauzima prilično prostora a ima i dovoljno mjesta za sjedenje, pa fotelja nekako bude izgurana iz uređenja, nakon nekog vremena shvatimo da nam nedostaje ovaj element.
No, fotelje i naslonjače nije problem naknadno nabaviti… A i ako uređujemo dnevni boravak od nule ili ga osvježavamo novom garniturom za sjedenje, dobro je znati nekoliko bitnih informacija. I naravno, pokupiti pregršt dobre inspiracije. Sve to nudimo vam u nastavku!
Kombinirati fotelju i sofu prema obliku
Pažnja koju poklanjamo formi u uređnju omogućuje vam nenametljivo kombiniranje različitog namještaja. Na primjer, ovaj dnevni boravak uređen je u duhu moderne klasike. Paleta boja je neutralna i daje eleganciju, ali se boje ne ponavljaju, iako su u sličnom tonu. Sofa i fotelja su također drugačiji. Ali zbog ponavljanja oblika i strogih ravnih linija, vizualno se percipiraju kao jedna cjelina. Koristeći isti princip, možete odabrati okrugle ili asimetrične komade posebnijeg dizajna.
Odaberite istu presvlaku
Još jednostavniji način s kojim ne možete pogriješiti je odabir fotelje i sofe s istim presvlakama odnosno materijalima. To može biti eko-koža, velur ili moderna bouclé tkanina, kao u ovom projektu. Želite li pojačati efekt vizualnog jedinstva neka namještaj bude u sličnim ili čak identičnim nijansama. To je naročito važno ako je interijer jednostavan, ali s jednom svjetlijom bojom.
Neka fotelja bude naglasak
U minimalističkom jednobojnom interijeru, fotelja može postati glavni naglasak. Ako je sofa odabrana u mirnoj paleti koja dominira i praktički se ne ističe na pozadini zidova, odaberite stolicu neke intenzivnije boje ili pak upečatljivijeg oblika. Dominirat će u paru. A ako želite još više privući pozornost na fotelju, postavite je u središte sobe ili u poseban kut.
Pazite na cjelokupni stil
Spajanje različitog namještaja u jednom prostoru nije jednostavan zadatak. A tajna uspjeha ovdje leži u ujedinjujućem elementu. Osim očitih vizualnih opcija (boja, tekstura, oblik), to može biti cjelokupni stil. Dakle, za ovaj stan dizajnerica je odabrala spoj stilova koji ujedinjuje moderne, klasične i retro motive. Namještaj za dnevni boravak odabran je u duhu sredine stoljeća. I iako se sofa i fotelja ne podudaraju ni u boji ni u obliku, izgledaju skladno u cjelokupnoj slici interijera.
Komplet je također dobra ideja
Unatoč činjenici da se setovi namještaja sada smatraju anti-trendom, u nekim slučajevima izgledaju prikladno. Na primjer, u eklektičnom interijeru bogatom dekorom, teksturama i bojama ili ako se garnitura ističe na neutralnoj svijetloj pozadini kao ovdje. Sve i dalje ostaje u neutralnom i decentnom smjeru, ali garnitura koja je dio seta sprečava monotoniju.
Uskladite ton završne obrade
Klasični interijer temelji se na svijetlim, nenametljivim nijansama. Na primjer, u bež tonovima, kao u ovom projektu. U ovom slučaju, sofa i fotelja se mogu uskladiti s bojom zidova i ne stvarati nepotreban kontrast. A kako soba ne bi izgledala dosadno, dodajte jednu akcentnu boju. U ovom slučaju, to je duboka tamnocrvena nijansa, koja se korištena na tekstilnom dekoru – zavjesama i ukrasnim jastucima.
Vizualni sklad
Za sofu i fotelju možete odabrati komade koji se čine nekompatibilnima, ali vizualno ujedinite ovu kombinaciju uz pomoć tekstila. Ovdje je veliki tepih, koji kombinira u uzorku nijanse sofe i fotelje. Također, ružičastu presvlaku jednog sjedećeg elementa podupire ukrasni jastuk na drugom. Na ovaj način se boje unutar funkcionalnog područja doslovno miješaju, poput akvarela u paleti, i zbog toga prostor izgleda skladno i povezano.