Imate kuhinju i dnevni boravak u istom prostoru, no htjeli biste da oni budu ipak malo odvojeni? Ne morate podizati klasične zidove, jer će oni zagušiti prostor i spriječiti komunikaciju. Nudimo jednostavnija rješenja!
Većina domova danas socijalne prostorije uređuje primjenjujući koncept otvorenog prostora u kojem se u jednoj prostoriji nalaze kuhinja, blagovaonica i dnevni boravak. Ovako je puno jednostavnije i praktičnije, naročito ako imate malu površinu na raspolaganju i želite više dnevne svjetlosti.
No, dobro je imati mogućnost odvajanja prostora, ali ne u klasičnom smislu gipsanim pregradama od poda do stropa, koje bi uvelike narušile sve blagodati otvorenog prostora. Nudimo vam 10 ideja za inspiraciju!
1. BLAGOVAONSKI STOL U SREDINI
U otvorenom prostoru dnevne zone najjednostavniji način odvajanja prostora je smještanje blagovaonskog stola i stolica između boravka i kuhinje. Ako želite još više naglasiti razgraničenje u prostoru, sofu postavite tako da leđima bude okrenuta blagovaonici odnosno kuhinji.
2. RAZLIČITE PODNE OBLOGE
Drugi najjednostavniji način su različite vrste podnih obloga u kuhinji i dnevnom boravku. Ako je cijela prostorija obložena istom podnom oblogom i niste za opciju mijenjanja, stavite tepih u područje boravka koji će vizualno odijeliti odnosno razgraničiti prostor.
Tepih ne mora biti upečatljivog uzorka ili boje da bi podjela bila djelotvorna – već i drugačija nijansa, kao što vidite na primjeru ispod, “izvršit” će svoj zadatak.
3. STAKLENA PREGRADA
Najpopularnija pregrada trenutno u interijerima je ona fiksna od stakla s aluminijskim, željeznim ili drvenim profilima, po mogućnosti u crnoj boji. Možete njome odvojiti samo dio, a ako ugradite pregradu s vratima, i cijeli prostor, od zida do zida. Vrata omogućuju da se prostor potpuno odijeli, što je u nekim situacijama, kada imate goste ili puno kuhate, dobro rješenje.
Na primjeru ispod dojam vizualnog odvajanja pojačan je blagovaonskim stolom sa stolicama.
4. LETVICE
Nakon staklene pregrade, drvene letvice, drvene ili metalne, koje tvore prozračan paravan najpopularniji su način pregrađivanja prostora.
Letvice olakšavaju komunikaciju u prostoru, bez potrebe za povišenjem glasa, što je sjajan način dok ste vi u kuhinji a dijete za stolom piše zadaću ili se igra u boravku.
Letvice mogu funkcionirati i kao polica te biti kombinirane sa zavjesama, što nudi dodatnu razinu odjeljivanja.
5. ISKORISTITE NOSIVI ZID
Često se između prostora kuhinje i boravka nalazi stup, koji je formiran nakon adaptacije jer je riječ o nosivom zidu. Uglavnom nam se takav stup ne sviđa, ali ima on i dobrih strana: možete ga iskoristiti za odvajanje kuhinje od dnevnog boravka. Na primjeru ispod na njega je naslonjen šank s jedne, a klizna vrata s druge
6. MINI PARTICIJA
U slučaju kada kuhinja nije ni ispred, niti iza dnevnog boravka, nego je u ravnini s njom i nastavlja se na boravak, najbolje je podići usku gipsanu pregradu između ova dva prostora. Dakle, dok sjedite na sofi, nećete imati dojam da ste u kuhinji – ova mala pregrada učinit će čudo. Dodatno vizualno razgraničenje ponudit će tepih u boravku.
7. KLIZNA VRATA
Jedna od opcija, koja je sve traženija u posljednje vrijeme jest kombinacija punog zida od metala, drveta ili gipsa sa staklenom površinom. Dobro je zid napraviti s kliznim vratima koja po potrebi povezuju ili razdvajaju prostor. Ako puni dio zida s okvirima bude neke svjetlije nijanse, pregrada je manje vidljiva a prostor je prozračniji.
8. STUP OBLOŽEN OGLEDALIMA
Stup može biti postavljen u prostoru i kada ne trebate nosivi funkcionalni element koji održava statiku. Odvajat će prostor, a zanimljivim i atraktivnim ga možete učiniti bojanjem u neku drugu boju, oblaganjem tapetama, ili, kao u slučaju ispod, staklom i drvenim okvirima. Posebnost ovoga stupa jest što svoje uporište nema na podu, nego kuhinjskoj radnoj plohi.
Tu su još naslonjači i sivi tepih da pojačaju dojam!
9. NA DRUGOJ RAZINI
Još jedna sjajna ideja za odvajanje kuhinje od dnevnog boravka: stvaranjem dvije razine i podizanjem zidića iza sofe, koji je preuzeo ulogu klupe za blagovaonskim stolom.
10. ŠANK
Šank, ma kako malen i uzak bio, stvara fizičko i vizualno razdvajanje prostora. On je ujedno na primjeru ispod izvrsno rješenje za mali prostor, u kojem nema mjesta za klasičan blagovaonski stol i stolice.