Ako svaki put kad uđete u svoj dom ili kad se ujutro probudite imate potrebu nešto promijeniti u njemu ili imate osjećaj kao da želite pobjeći, možda imate problem s pretjeranim dekoriranjem. Španjolski dizajner pomaže vam u prepoznavanju ‘simptoma”.
Vjerojatno ste u nekom trenutku osjetili da je vaš dom, umjesto da bude mjesto koje inspirira i umiruje, preplavljen s previše predmeta, boja i detalja. Uređenje naših domova najbolji je način da izrazimo svoj ukus i osobnost, ali ponekad u tome znamo i – pretjerati. I lako je prijeći tu tanku granicu koja razdvaja ugodan prostor od prenatrpanog i pomalo neukusnog.

Od te pretjeranosti svega i svačega može lako doći do zasićenja svakog kutka vašeg doma, što stvara previše vizualne buke. Tada dom prestaje biti utočište i umirujuća oaza. Pravovremeno prepoznavanje pogrešaka omogućuje vam da napravite određene promjene koje će vratiti sklad bez da se odreknete svoga stila.

Kako biste provjerili je pretjerujete li s uređenjem doma, prenosimo iz magazina El Mueble ‘znakove upozorenja’ dizajnera interijera Alberta Torresa. Ovaj stručnjak otkriva vam na što trebate paziti i kako to popraviti.

1. Nedostatak vizualnog reda
Postoji nekoliko znakova koje možete primijetiti da je vaš dom ‘preopterećen’.
“Ako pri ulasku osjećate kao da ne znate kamo gledati ili vas obuzme neka vrsta vizualne tjeskobe, to je jasan znak. To je također znak kada namještaj ometa prirodnu cirkulaciju ili ga ima previše, glomazan je pa prostor izgleda manji nego što stvarno jest. Vizualni nered stvara puno estetskog nereda. Sve to ukazuje na to da trebate stati, preispitati i ponovno razmisliti o prostoru“, otkriva dizajner Torres.

2. Zanemarili ste harmoniju
Jedna od najčešćih pogrešaka koje radimo je popunjavanje prostora s previše namještaja ili ukrasnih predmeta.
“Ugodnost nije stvar kvantitete, već harmonije. Dom može biti topao i privlačan uz samo nekoliko dobro odabranih elemenata. Problem nastaje kada se previše ukrasi a bez jasne namjere. Tada prostor počinjete gubiti svoj ‘identitet’ pa čak postaje kaotičan. Previše zasićenih boja umara i, paradoksalno, može učiniti da se dom osjeća manje prigodan za život“, objašnjava dizajner.
Rješenje je preispitati svoje prostore, eliminirati ono što vam ne treba i ostaviti samo elemente koji zadržavaju istu shemu boja.

3. Slijepo praćenje trendova
Čak i ako volite da vam dom bude moderan, možete napraviti veliku grešku zbog nedostatka “vizualne koherentnosti”, kako kaže Torres. Za dizajnera interijera, smatra on, svaki trend ima svoj jezik, svoju paletu, svoj stil oblika i materijala.

“Ako miješate stvari bez prosuđivanja, rezultat može biti zbunjujući.” I ne, ne radi se o ignoriranju onoga što je u modi, već o inteligentnom odabiru onoga što se uklapa u vaš prostor, vaš način života i vašu osobnost. Moda je prolazna, ali vaš dom bi trebao opstati“, pojašnjava.

4. Svi zidovi su puni (namještaja)
Velika greška prilikom uređenja je osjećaj potrebe da se svi zidovi ispune namještajem kako bi se izbjegao osjećaj praznine. Torres smatra da je ovo ‘uređenje radi uređenja’ najuočljivije u dnevnom boravku i spavaćim sobama.
„Namještaj ili ukrasi često se dodaju samo kako bi se popunile praznine. Zato je poželjno ukloniti ono što je nepotrebno. Zatim reorganizirajte ono što već imate, tražeći ravnotežu i funkcionalnost. Ponekad premještanje komada namještaja, preispitivanje rasvjete ili odabir neutralnije palete boja mogu potpuno transformirati prostor bez ikakvih renovacija“, kaže stručnjak.

5. Funkcionalnost nije prioritet
Bez obzira koliko je prostor topao i koliko je pažljivo uređen, ako nije funkcionalan, osjećat ćete se kao da ste u muzeju. Torres je jasan:
„Kada se namještaj ne može udobno koristiti, ormari su puni, ali nedostupni, ili se dekorativni elementi moraju izbjegavati kako bi se mogli pomicati, suočavamo se s problemom funkcionalnosti. Estetika ne bi trebala biti u suprotnosti s praktičnošću. Dobra dekoracija je ona koja uljepšava bez žrtvovanja upotrebe.“

6. Namještaj i dekoracija bez namjene
Izbjegavajte masovno proizveden namještaj, onaj koji svatko ima i koji je teško kombinirati s drugim elementima. Tako stvarate ‘kolaž’ u vašem domu gdje se dijelovi teško uklapaju. Alberto ima ključni savjet:
„Zlatno pravilo je: manje je bolje. Uložite u komade s karakterom, koji pričaju priču ili koji vas istinski predstavljaju. Nemojte puniti stvari samo da biste ih ispunili. Svaki predmet trebao bi imati svrhu, bilo funkcionalnu, emocionalnu ili estetsku.“

7. Ignoriranje prirodnog svjetla
I za kraj, Torres nudi još jedan savjet:
„Zapamtite da je praznina ujedno i dekorativni element; pruža predah, ističe vrijednost i poboljšava doživljaj prostora. I najvažnije, neka svjetlost prenosi harmoniju. Prirodno svjetlo je još jedan dekorativni element: kako biste mu dali važnost koju zaslužuje, izbjegavajte prekrivanje prozora i odlučite se za palete boja koje povećavaju svjetlinu i proširuju prostor”.
