Stigle su velike vrućine koje će potrajati. Pronašli smo provjerene načine koji će vam pomoći da u vašem domu dostojanstveno preživite ljetne vrućine i što ugodnije boravite u njemu.
Kada nastupe velike vrućine, tada ni u našem domu nije ugodno boraviti, naročito ako se nalazi na zapadnoj ili južnoj strani ili ako je u zgradi na višim katovima. Stoga je bitno osigurati da vrućina bude što manje prisutna u životnom prostoru. Saznajte kako pored klima uređaja to možete postići.
1. ZATVARAJTE I OTVARAJTE PROZORE NA VRIJEME
Ovo je najvažniji savjet. Stoga je bitno da razvijete naviku da nakon zalaska sunca širom otvorite prozore, držite ih ako je moguće tijekom noći, a ujutro, najkasnije do 9 sati, zatvorite kako vrući zrak ne bi prodirao u prostoriju. Noću temperatura obično pada, a ponegdje temperaturna razlika može doseći i desetke stupnjeva.
Otvarajući sve prozore u kući navečer akumulirat ćete noćnu svježinu za prvu polovicu idućeg dana. Tako možete stvoriti i neku vrstu zračnog tunela pomoću propuha. Sjenila će pomoći reducirati propuštanje dnevnog svjetla, a od velike pomoći će vam biti zavjese i roletne.
2. PROZRAČITE PROSTORIJE
Cirkulacija svježeg zraka vaš je glavni saveznik u rashlađivanju doma. A danju će spas biti ventilator – svakako ga nabavite čim prije. Kad dani postanu jako vrući, često ih više nema u trgovinama. Najučinkovitija opcija je stropni ventilator, ali pomoći će i svi drugi modeli.
3. ISKLJUČITE ELEKTRIČNE UREĐAJE
TV, računalo, mikrovalna pećnica, pećnica – trošeći struju, zagrijavaju se čak i u stanju mirovanja. Ovo se može činiti nevažnim, ali ponekad se pokaže da uređaji zajedno stvaraju dosta topline. Isključite dakle sve što ne koristite.
4. VIŠE BILJAKA
Žive biljke ne samo da unose osjećaj svježine u interijer, već će i pomoći u regulaciji mikroklime u zatvorenom prostoru. A neki, na primjer, gerberi, anthuriumi, azalee, klorofitumi, sukulenti ili fikusi, mogu, između ostalog, pročistiti zrak od otrovnih spojeva.
5. U SOBE UNESITE VLAŽNE KRPE
Metoda kao da potječe iz djetinjstva naših baka, ali zapravo stvarno odlično funkcionira. Objesite velike, vlažne ručnike i plahte blizu (ali ne i na) prozora i ventilatora. Dok voda isparava, ovlažit će i ohladiti zrak.
6: PROMIJENITE POSTELJINU
Uklonite flanelsku navlaku za poplun, debele jastučnice, pahuljastu vunenu deku ili neku drugu debelu zimsku deku – vrijeme je da se “odmore” do sljedeće sezone. Pamučne, svilene i lanene posteljine za svježi osjećaj, sve je što vam treba u ljetnoj noći. A ako imate dvostrani madrac, ne zaboravite ga okrenuti na “ljetnu” stranu.