Madrac može biti ozbiljna investicija pa ga treba održavati. U njemu se skrivaju grinje, stanice kože i različita golom oku nevidljiva prljavština stoga ih treba čistiti redovno, posebice ako patite od alergija, imate kućne ljubimce ili volite prigristi u krevetu
Dobra vijest je da se madraci mogu očistiti puno lakše nego što to mislite. Evo savjeta koje smo pronašli u Advertising digestu.
1. Skupite potrepštine za čišćenje
- usisavač s nastavkom za čišćenje tekstilnih površina
- sredstvo za odstranjivanje mrlja s tkanine ili deterdžent za suđe
- soda bikarbona
- krpice za čišćenje
- hladna voda
2. Svucite sve s kreveta i operite sve što je moguće
Dok čistite madrac stavite prati sve što možete: uz posteljinu, ako je moguće, operite i poplune, jastuke i nadmadrace.
3. Usisajte madrace
Obavezno koristite nastavak za tekstilne površine i usisajte obje strane madraca. Posebnu pažnju obratite na šavove i ako je potrebno upotrijebite i najuži nastavak vašeg usisavača koji će vam omogućiti da i iz najskrivenijih dijelova izvučete svu prašinu i prljavštinu.
4. Upotrijebite odstranjivač mrlja
Sada se fokusiranje na čišćenje mrlja. Budite oprezni pri odaberu sredstva za čišćenje – odaberite ono koje odgovara vrsti mrlje i tipu madraca. Koristite čim manje sredstva i vode i ne nanosite ih direktno već uz pomoć krpice jer se npr. memorijska pjena ne smije močiti. Možete probati napraviti i svoje sredstvo za čišćenje koristeći otopinu deterdženta za suđe i vode ili otopinu vode i hidrogen peroksida u istim omjerima. Za koji god pristup se odlučili, sredstvo svakako prvo testirajte na maloj površini.
5. Posipajte sodu bikarbonu po cijelom madracu
Ako madrac ne možete iznijeti na sunce i svježi zrak, soda bikarbona neka bude vaš sljedeći odabir. Posipajte je po cijeloj jednoj strani madraca i ostavite da stoji par sati. Soda bikarbona će upiti bilo kakvu preostalu vlagu ili miris. Što je duže ostavite da stoji na vašem madracu, to će rezultati biti bolji.
6. Usisajte ponovo
Jednom kad je soda bikarbona odradila svoje, ponovno temeljito usisajte. Ako imate tekstilno zaglavlje, sada usisajte i njega.
7. Okrenite madrac
Sada kada je jedna strana madraca čista, okrenite ga i ponovite korake 1 – 6. Okretanje madraca neka postane vaša redovna rutina. Nekada je vrijedilo pravilo da se madraci trebaju okretati svaka 3 mjeseca, ali to vrijedi za madrace s oprugama, stoga je najbolje s proizvođačem madraca provjeriti što je najbolje za vaš tip madraca.
8. Zaštitite madrac
Kada ste madrac temeljito očistili, vrijeme je da ga i zaštitite. Ako već nemate zaštitnu navlaku, svakako je nabavite.
9. Koristite plahtu odgovarajuće veličine
Plahte koje redovito peremo i koje su odgovarajuće veličine štite madrac od prašine s gornje i bočnih strana stoga, ako već slučajno nemate plahtu odgovarajuće veličine, prilikom sljedeće kupnje svakako pripazite na njenu veličinu.
Izvor: Arhitectural Digest