SEZONA GRIJANJA: otkrivamo kradljivce topline i savjetujemo kako uštedjeti

Ovisno o tome gdje žive, za neke je sezona grijanja već dobrano zaživjela, za neke tek krenula, a neki se spremaju svoje peći, radijatore, klime… u pogon. Sve to povećava potrošnju energije i resursa, a time i račune za grijanje. Imamo nekoliko savjeta kako potrošiti što manje na grijanje, a dobiti više topline i ugode.

 


Krenula je sezona grijanja, dok se neki tek, budući da žive u predjelima gdje su vanjske temperature više, tek spremaju na taj korak. Topao dom čuva zdravljem, ali stvara ugodu, sigurnost i opuštenost te svakako ne treba štedjeti na grijanju. No, isto tako, s energijom treba biti racionalan i ne rasipati je između ostaloga kako ne bismo plaćali više nego što treba.

U suradnji s Bauhausom, koji nudi širok raspon grijaćih tijela i elemenata za različite modele grijanja, donosimo nekoliko savjeta za učinkovitije grijanje. Otkrivamo vam u nastavku kako možete potrošiti manje za grijanje te zašto vam je na nekim mjesta u domu hladno unatoč činjenici da se prostor redoviti zagrijava.

Foto: Bauhaus

Provjerite gdje vam ‘curi’ toplina

Prije svega, dobro je provjeriti sa stručnjacima da vam pomognu detektirati najhladnija i najtoplija mjesta u domu i što se može učiniti da se zaustavi gubitak topline na loše izoliranim mjestima. Ponekad su to i stari prozori koje treba zamijeniti.

Često se uzorci gubitka topline, uslijed kojih trošimo više energije jer stalno pojačavamo temperaturu, a hladno nam je, mogu ukloniti i bez većih izmjena. Primjerice, ako počnete primjećivati prašinu na prozorskoj dasci i puhanje hladnog zraka pored prozora, bilo bi dobro provjeriti stanje brtve na alu prozorima.

Foto: Bauhaus

Neadekvatna brtva na prozoru i vratima

Takvi ‘simptomi’ mogu ukazivati da se brtva osušila i izgubila elastičnost i izolacijska svojstva. Kako se to ne bi dogodilo, stručnjaci preporučuju podmazivanje okova i brtvila jednom ili dva puta godišnje, najbolje u jesen i(li) proljeće. Ako to dugo niste činili, zamijenite brtve novima -sada se prodaju različite opcije u obliku traka, samoljepljivih traka i tako dalje.

Isto vrijedi i za ulazna kao i sobna vrata, jer se i na taj način zna gubiti dosta energije i stalno vam je hladno unatoč tome što grijete svaki dan.

Foto: Bauhaus

Namještaj, zavjese i odjeća na radijatorima

Namještaj također može krasti toplinu, ako je ispred odnosno preblizu radijatoru jer tako blokira strujanje topline. Isto tako, zavjese ometaju strujanje toplog zraka, kao i odjeća koju sušite na radijatoru ili kaminu.

Premalo ili preslabo grijaće tijelo

Ako vam je u domu neprestano hladno, moguće da se nedostatak topline, unatoč tome što redovito grijete, krije u činjenici da radijatori odnosno snaga grijaćeg tijela kojeg imate ne odgovaraju volumenu prostorije. Veličina radijatora ovisi o kvadraturi prostorije. Ako imate klasične radijatore na plinsko grijanje, tada je potrebno prije svake sezone ili kad ulovite vremena istisnuti višak zraka kako bi voda prošla kroz cijeli radijator. Također, moguće je da radijatori dobro ne griju jer su, uslijed korozije ili naslaga na unutarnjim stijenkama, začepljeni.

Foto: Bauhaus

Pogrešno rashlađujete prostor

Imajte na umu da, ako vam je vruće, ne treba paliti klima uređaj zimi za hlađenje i ne regulirati temperaturu u prostorijama otvaranjem prozora! Potrebno je smanjiti temperaturu na samim uređajima ili termostatima koji reguliraju temperaturu, a otvaranje prozora je u svrhu dotoka svježeg zraka.

Dobro je dva do tri puta dnevno otvoriti prozore, ali kratko, do tri minute unutar kojih će se zrak promijeniti. Duže otvoreni prozori i balkonska vrata ohladit će podove i zidove.

Isto tako, nije potrebno ni rasipati se s energijom tako da pregrijavate prostor. Optimalna temperatura, ističu stručnjaci, bi trebala biti oko 2o stupnjeva – svaki stupanj više utroši se šest posto više energije.

Foto: Bauhaus

Loše izoliran pod

Hladnoća može dolaziti u prostor preko podova koji su loše izolirani te tako sprečavati da prostor bude topao unatoč zagrijavanju. Sve to možete, bez velikih izmjena, ublažiti stavljanjem tepiha. Tepih naime može zadržati hladan zrak ispod svoje površine te će blokirati da hladnoća dopire do vašeg tijela. Ako hladnoća dolazi s vanjskog zida, pukotine možete zatvoriti brtvilom ili uz taj zid postaviti ormarić.

Foto: Bauhaus

Rolete i zavjese

Preporučuje se, kako ne bi gubili toplinu, tijekom noći navući zavjese na prozor kao i spustiti rolete koje mogu smanjiti gubitak topline oko 10 posto. Isto tako, provjerite kutije u kojima su rolete jer se preko njih može gubiti toplina – zato ih je dobro izolirati.

Foto: Bauhaus

Zagrijavanje ‘beskorisnog’ prostora 

Ako živite u domu s visokim stropovima, onda vjerojatno postoji problem s grijanjem viška prostora jer tako svakako zagrijavate više nego da imate standardnu visinu stropa. Toplina se diže prema gore, a zbog čega se gornji slojevi zraka zagrijavaju mnogo više od donjih. Kako biste riješili ovaj problem, možete instalirati posebne ventilatore koji će ‘uzeti’ topli zrak pri stropu i pritisnuti ga prema podu. Tako možete smanjiti troškove grijanja do 15 posto. Isto tako, razmislite o ugradnji modernih uređaja za grijanje za ekonomičniju potrošnju topline.

Foto: Bauhaus

Infracrveno grijanje

Naš prijedlog su infracrveni grijači koji dolaze u obliku ploča odnosno panela. Oni su primjerice obješeni na strop ili zid. Zagrijavanjem emitiraju toplinu a okolni predmeti i površine ga apsorbiraju te zauzvrat počinju ispuštati toplinu u zrak. Ovakvo zagrijavanje je gotovo trenutno te može uštedjeti potrošnju energije do 60 posto.

Just Light Infracrvena grijaća ploča s integriranom rasvjetom (D x Š: 1.200 x 600 mm, 800
Foto: Bauhaus

Električni, konvektorski radijatori

Drugi učinkovit, a povoljniji sustav grijanja su moderni električni radijatori koji rada na principu konvekcije odnosno prirodne izmjene zraka. Hladni zrak prelazi preko električnog grijača, a zrak koji ulazi kroz rešetku u donjem dijelu radijatora zagrijava se i postaje lakši, te se podiže i stvara cirkulaciju zraka što omogućuje brzo i efikasno grijanje. Ne isušuju zrak i ne podižu prašinu, zidovi na koje su instalirani ne tamne, a dizajn im je vrlo atraktivan te im je cijena prilično povoljna.

Foto: Bauhaus

 


 

PROMO

 

 

 

 

Komentari