Omiljena sobna biljka koja u zimsko vrijeme daje prekrasne cvjetove zna često i ‘zakazati’. Otkrivamo vam zašto božićni kaktus ne cvjeta i što možete učiniti kako biste to promijenili…
Mnogi ovu poznatu sobnu biljku zovu i schlumbergera, u čast francuskog kolekcionara kaktusa Frederica Schlumbergera. Božićni kaktus (lat. Epiphyllum Truncatum) je došao iz tropskih šuma Brazila, a njegova posebnost su prekrasni cvjetovi koji se obično javljaju na početku zime, te cvjetaju tijekom Božića. Stoga nam je ovaj cvijet, uz božićnu zvijezdu simbol blagdana.
Božićni kaktus pripada obitelji kaktusa, ali se razlikuje od ostalih kaktusa po tome što raste na drveću u tropskim prašumama Južne Amerike. Unatoč činjenici da je ova tehnički kaktus, biljka je prilično hirovita u usporedbi sa svojim, inače vrlo otpornim rođacima. Ako božićni kaktus ne cvjeta, razlozi najvjerojatnije leže u nepravilnoj brizi za njega.
1. Nedovoljno ili pretjerano zalijevanje
Ova podrijetlom tropska biljka voli vlagu. Kad nema dovoljno vode, božićni kaktus je pod stresom, a u tom stanju biljka ne uspijeva cvjetati. Ako božićni kaktus rijetko zalijevate ili to činite redovito, ali s malom količinom vode, cvijet je vjerojatno stalno žedan, ali vam to ne može reći.
Zlatni standard je zalijevanje biljke jednom tjedno. Ne štedite na količini vode i pazite da je zemlja dobro navlažena što ukazuje da korijenje sigurno ima dovoljno vode. No, ne trebate ni pretjerivati: višak vlage može dovesti do truljenja korijena. Kako se to ne bi dogodilo, tlo u loncu mora biti rahlo, lagano i obavezno osigurajte sloj drenaže na dnu.
2. Zrak je presuh
Božićni kaktus će odbiti cvjetati ako ima problema s ‘disanjem’: u brazilskoj šumi zrak je vlažan, što se ne može reći o uvjetima u našim krajevima, naročito tijekom zimske sezone, kada je zrak u domovima isušen zbog grijanja. Navodnjavajte biljku raspršivačem, stavite staklenku vode pored lonca ili kupite dobar ovlaživač zraka (posljednja opcija je poželjnija, a uređaj će donijeti zdravstvene prednosti svim članovima obitelji).
3. Neispravno osvjetljenje
Idealni uvjeti za božićni kaktus su: dan traje oko 8 sati, a ostalo može biti mrak. Iako s kratkim brojem dnevnih sati, vrlo je vjerojatno da će biljka procvjetati. Posudu s biljkom stavite u prostoriju u kojoj se navečer rijetko pale svjetla i nemojte koristiti LED lampe za dodatno osvjetljenje.
Božićni kaktus dobro se snalazi u djelomičnoj sjeni s difuznom svjetlošću i isto tako – ne voli ekstreme.
4. Propuštena faza odmora
Drugi mogući razlog zašto božićni kaktus ne cvjeta je nedostatak razdoblja odmora koji bi trebao nastupiti u listopadu i studenom. U ovoj situaciji trebali biste sniziti temperaturu zraka na najmanje 16 stupnjeva (ali ne niže od 12). Pokušajte zasjeniti kaktus, zalijevajte ga rjeđe i ne pomičite teglu mjesec dana osim ako je to neophodno.
5. Nedostatak ili višak hranjivih tvari
Božićni kaktus treba hraniti, kao i svakog drugog kućnog ljubimca. Ako pupoljci otpadnu, najvjerojatnije nema dovoljno prihrane. Obično se gnojidba provodi prije cvatnje tekućim organskim gnojivom, a također dva puta u proljetnoj i ljetnoj sezoni s razlikom od 2 tjedna. I imajte u vidu da tijekom cvatnje kaktus ne treba prihranjivati.
6. Tegla je prevelika
Ako je sve u redu s njegom u smislu osiguranog svjetla, vode i prihrane, možda je razlog u tegli. Moguće je da posuda u kojoj raste kaktus nije odgovarajuće veličine. Ako je posuda veća pa je kaktus previše slobodan i opušten, aktivno će se povećati i zeleni dio, ali i smanjiti cvjetovi. Lagano stješnjavanje u manjoj posudi dat će kaktusu poticaj za cvjetanje. Stoga na vrijeme ponovno zasadite božićno drvce, birajući za njega “kuću” malo veću od tegle u kojoj ste je kupili.
7. Temperatura zraka nije odgovarajuća
Kaktus voli temperaturu od oko 20 stupnjeva, a kada cvate onda je bolje da ona iznosi oko 17 °C. Ako je soba previše vruća ili hladna, tropski gost će najvjerojatnije izdržati neugodnosti, ali neće cvjetati. Za njega je posebno opasan propuh.
Nakon što ste shvatili zašto kaktus ne cvjeta kod kuće i nakon što ste postigli izgled pupova, nemojte se opustiti: pomozite biljci da ne odbaci svoje cvjetove u nastajanju. Zalijevajte biljku češće nego inače i ne premještajte lonac s mjesta na mjesto.