Nakon danskog hyggea i švedskog laga sve popularnija postaje japanska filozofija sreće i blagostanja – ikigai. Što je ustvari ikigai i kako ga postići, saznajte u nastavku!
Jeste li već čuli za ikigai? Ako niste vrijeme je da ga upoznate. Riječ je o japanskoj filozofiji sreće i blagostanja kojoj je u središtu sposobnost pronalaženja zadovoljstva, radosti i sabranosti u svakodnevnim aktivnostima. Svatko može naučiti ovo umijeće, smatra Ken Mogi, neuroznanstvenik i pisac, autor knjige ‘Ikigai’.
Na japanskom se riječ ikigai koristi prilično često i iz raznih razloga; može se odnositi na male svakodnevne poslove i značajne ciljeve i postignuća. Može se doslovno prevesti i kao “smisao života”: od “iki” (živjeti) i “gai” (razum). Ali sam Ken Mogi nudi jednostavnije tumačenje: ikigai je ono zbog čega ujutro želite ustati.
Ono što je najvažnije, postizanje ikigaija ne zahtijeva postizanje najviših razina profesionalnog uspjeha. U tom smislu, to je vrlo demokratičan koncept, naklonjen životnim raznolikostima. Ako osoba slijedi ikigai, to je može dovesti do uspjeha, ali uspjeh nikako nije preduvjet za ikigai. Ovo umijeće jetnost je dostupno svima.
Da biste razumjeli kako možete koristiti načela ikigaija u svom svakodnevnom životu, pomažemo vam se 5 stupova na kojima počiva ovo umijeće.
STUP 1: POČNITE S MALIM
Kako bi ilustrirao ovo pravilo, Ken Mogi prisjeća se priče o slavnom japanskom kuharu Jiru Onou. Njegova je obitelj bila vrlo siromašna, pa je u osnovnoj školi morao navečer raditi u restoranu.
Otvarajući svoj prvi sushi bar, nije si postavio cilj osnovati najbolji i najsofisticiraniji lokal na svijetu. Jednostavno je pokušavao spojiti kraj s krajem, ali je ipak stalno, malo po malo, popravljao nešto u svom poslu jer je shvaćao koliko je važno ići naprijed.
Početi s malim znači uvesti male promjene u svoj život koje će ga postupno učiniti boljim. Primjerice, izbacite sve nepotrebno iz stana, napravite generalno čišćenje i posložite stvari.
STUP 2: OSLOBODITE SE
Kako bi objasnio drugo načelo ikigaija, Ken Mogi koristi se primjerom djeteta: “Dijete je bezbrižno i neopterećeno društvenim definicijama. Dijete još nije vezano vezama određene profesije ili društvenog statusa. Bilo bi divno zadržati ovu dječju lakoću za cijeli život.”
Vrijedno je osloboditi se svih predrasuda koje vas sputavaju, potrebe da slijedite tuđa pravila i ispunjavate tuđa očekivanja. Dopustite sebi da živite onako kako želite, u okruženju koje vam je ugodno, čak i ako ono ne odgovara trendovima bilo koje vrste.
STUP 3: HARMONIJA I ODRŽIVOST
“Ikigai u japanskoj kulturi ima jako puno veze sa skladom s okolišem, s ljudima oko nas i s društvom u cjelini, bez čega je održivost nemoguća”, objašnjava Ken Mogi.
Naše osobne ambicije bivaju uvijek zadovoljene s obzirom na stanje u društvu i okolišu. Uostalom, ako oni nisu zdravi, nećete moći ostvariti svoje ciljeve i ostvariti svoje planove. Drugim riječima: prema svom snu možete ići samo osjećajući druge ljude, prirodu i svijet oko sebe. Nemoguće je živjeti ikigai tako da se ne primijećuje druge ili da im se našteti.
STUP 4: UŽIVAJTE U MALIM STVARIMA
Ikigai je u detaljima, ističe Ken Mogi. “Svježina ranog jutra, šalica kave, tračak sunca, hobotnica koja se dugo kuhala i pohvala kolegi na poslu da dobro izgleda imaju istu težinu. Samo oni koji znaju prepoznati ljepotu svih ovih stvari istinski ih cijene i uživaju u njima.”
Stvorite dakle razloge za sreću: ovo bi mogla biti vaša omiljena slika na koju vam pogled padne ujutro kad otvorite oči; omiljena šalica za jutarnju kavu ili pogled s prozora koji se otvara s barske stolice. Akumulirajte trenutke sreće, oni čine radost života!
STUP 5: BUDITE OVDJE I SADA
Sposobnost biti ovdje i sada slična je stanju protoka, o čemu su mnogo pisali zapadni i istočni filozofi, a stanje protoka također je usko povezano s kreativnošću. Kad se osjećamo kao kreatori – bez obzira što točno napravili – tortu, sašili haljinu, napisali knjigu ili pjesmu – sretni smo.
“Puštajte glazbu i pjevajte čak i kad vas nitko ne sluša. Slikajte slike koje drugi ne moraju vidjeti. Napišite priču koju nitko neće čitati. Unutarnja radost i zadovoljstvo bit će vam više nego dovoljni da nastavite živjeti i raditi svoj posao. Ako u tome uspijete, znači da ste u potpunosti ovladali sposobnošću da budete ovdje i sada”, savjetuje autor knjige.
Možda vam se ovi savjeti čine previše jednostavnima, ali vjerujte, djeluju. Pokušajte ih slijediti neko vrijeme i osjetit ćete njihovu mudrost. Također je važno razumjeti da ne postoji jedan optimalan put do ikigaija. Svatko od nas mora pronaći svoj vlastiti put, probijajući se kroz džunglu svojih jedinstvenih kvaliteta.