Svaki dom treba s vremena na vrijeme preuređenje ili barem mali makeover pri čemu je bitno upoznati se s novim trendovima. Tako će vaš prostor dobiti na aktualnosti i privlačnosti. Donosimo nove trendove u uređenju doma u 2025.!
Novi trendovi u interijerima otkrivaju raznolikost u svim smjerovima. Ne postoji samo jedna određena nijansa, uzorak ili materijal koje bi trebali uključiti u uređenje svoga doma ako ga želimo namjestiti od nule ili primjerice, tek malo osvježiti novim komadom namještaja ili detaljem.
Posljednjih godina uvelike su se kao novi trendovi nametnuli klasika i Art Deco kao dominantni stilovi, no tu su i druge tendencije poput pročišćenosti, japandija i okrenutosti prirodi i organskim oblicima, održivosti… Sve to može funkcionirati zajedno, tvoreći zanimljiv, eklektičan spoj koji sprečava dosadu, predvidljivost ili uniformiranost prostora.
Donosimo vam u suradnji s Lesninom XXXL nove trendove u svijetu interijera, kako biste lakše unijeli nove komade u svoja četiri zida.
Priroda kao top inspiracija
Dizajneri oduvijek pomno promatraju prirodu i marljivo uče od nje te im je ona vrelo inspiracije. Mnogi komadi namještaja kao i cijeli koncepti uređenja nerijetko su nadahnuti prirodom, a sada je to izraženije nego prije.
Zbog nedostatka slobodnog vremena koje bismo mogli provesti u prirodi kao i života u gradovima koji je obilježen stresom, težnja za prirodom i odmorom u životnom prostoru sve je veća.
Prirodni materijali poput kamena, drva ili metala, tkanine od prirodnih vlakana poput pamuka, vune ili lana postaju imperativ modernog doma. Ovakvi materijali unose toplinu u dom i opuštaju nas te oplemenjuju.
Izbor prirodnih materijala također određuje odgovarajuću paletu boja. Što je tempo života brži, dizajneri se više okreću bojama kao terapeutskom ‘alatu’ koji nas opušta od stresa, potiče da usporimo s tempom i usmjerava ka prirodi.
Boje u trendu su sve bež nijanse (naročito taupe) kao i kompletna zemljana paleta – topla žuta, senf žuta, maslinasto zelena, oker, smeđa kao i sve terakota nijanse. A ako želite biti posve u trendu, razmislite o crnim akcentima koje ćete spojiti sa zemljanim tonovima.
Snažni volumeni su u trendu
Dizajn namještaja uvijek je težio stvaranju doze opuštenosti i ugode u životnom prostoru. Jedan od načina kako se to može postići su glatki, slobodni i zaobljeni oblici.
Kada se tome doda volumen koji je pomalo neobuzdan, dobije se estetika ‘više je više’, pa moderni komadi namještaja izgledaju pomalo napuhani. Sofe postaju gromade (ali neodoljive!), a fotelje udobna gnijezda. Maksimalizam je novi trend koji se ravna nepisanim pravilom: što manje kuteva, to bolje’.
Ovakve naglašene dimenzionirane forme i zaobljeni rubovi koje donose novi trendovi omekšavaju svaki prostor. Iako se na prvi pogled možda i ne čini, ovakav dizajn namještaja izvrsno funkcionira i u minimalističkim interijerima te onima koji vole luksuz i raskoš. Bitno je samo reducirati broj detalja i kretati se unutar neutralnih nijansi.
Višeslojnost je novi trend
Novi trendovi u uređenju interijera donose i korištenje raznih tekstura, boja, uzoraka i oblika u jednom prostoru. Svi ovi elementi se međusobno kombiniraju i stvaraju jedinstvenu kompoziciju.
Slojevitost unosi u životni prostor udobnost, a istovremeno nam omogućuje stvaranje individualnog dizajna koji odražava vaš stil i osobnost.
Kako biste postigli višeslojnost, možete kombinirati sve: glatke i hrapave površine, meke i tvrde materijale, različite boje i teksture. Primjerice, možete koristiti nijanse iste boje ili, obrnuto, kontrastne kako biste stvorili izražajne prijelaze boja i naglaske.
Novi trend: bogate teksture
Novi nadolazeći trend je da se stvaraju takvi komadi namještaja i detalja da ih poželite dodirnuti. Naglasak je na taktilnom kontaktu s predmetima. Posebna pažnja u dizajnu interijera posvećena je teksturama i njihovoj kombinaciji, reljefu, grubim površinama…
U izboru tekstila za presvlake namještaja prednjače mekane tkanine poput baršuna, buklea, rebrastog samta, posebno tretiranog lana s vrlo izraženim tkanjem…
Snažni stilski i koloristički kontrasti
U odabiru boja za interijer obično se priklanjamo opciji jedne do dvije boje te se bojimo iskoraka u kombinaciju više njih.
Naravno, nekada je to pitanje stila i želje za monokromatskim interijerom, a uglavnom je to igra na sigurno. No, novi trendovi pozivaju nas na odvažnost i stvaranje kontrasta.
Pored boja, kontrasti mogu doista biti u bilo kojem smjeru – oblicima namještaja i detalja, materijalima, teksturama…
Razmislite o stvaranju stilskog i kolorističkog kontrasta. Primjerice, klasičnog stila s luksuzom koji je kombiniran sa skandinavskim ili nekim drugim stilom koji voli koncept ‘manje je više’. Ili neutralnih boja s intenzivnima koje imaju ulogu veću od tek akcenta.
Predlažemo crnu u kombinaciji s jakim, upečatljivim bojama poput ružičaste, zagasito narančaste, žute, petrolej plave… željeni kontrast je zagarantiran. Unijet će se karakter i posebnost u prostor, a vi ćete napokon izaći iz zone ‘igre na sigurno’.
Kamini kao novi trend
U potrazi za većom ugodom, toplinom, opuštajućem ambijentu te vintage elementima u domu, u interijere se polako vraćaju kamini. No, kada to instalacije ne dopuštaju i nemate priliku imati klasični kamin u domu, razmislite o onom električnom ili primjerice na plin.
Ovakvi kamini imaju svojih prednosti – jednostavno se montiraju, a njihov rad je bez dima i pepela te se jednostavno upale i brzo počnu zagrijavati prostor.
Električni kamini donose eleganciju u prostor, a vrlo su jednostavni za korištenje, te često nude i daljinski upravljač te reguliranje jačine ‘vatre’.
Druga opcija su kamini koji koriste plin kao gorivo poput bioetanola. To ih čini ekološki prihvatljivim izvorom topline.
Dizajn kamina odaberite prema svome ukusu i stilu uređenja koje prevladava u vašem domu.
Zlatni detalji su u trendu
Čini se da su povratak klasike, luksuza i Art Decoa u interijere donijele zlato. Iako je to vrlo uočljiva nijansa plemenitog materijala, moderni interijeri u kojima je prisutna zlatna ne djeluju nimalo kićeno niti ‘opterećeno’.
Ključno je imati mjeru te zlatne elemente staviti u ulogu naglasaka – rasvjete, okvira za slike, vaza, zdjela, ukrasnih jastuka, svijećnjaka… Izbor je doista velik, a na vama je da odaberete dizajn i površinu.
Unošenje zlatne na detaljima ili dijelovima velikih površina (noge stola, ručke ormara, vodoravne plohe stola, detalja na zavjesama ili tapetama…) je najsigurniji način da nećete napraviti veću pogrešku s unošenjem zlatnih premaza.
Želite li više sjaja, onda birajte i takve površine, a za one sklonije decentnim akcentima predlažemo zlatne komade s mat površinom.
Zlatna se sjajno kombinira s neutralnim nijansama mat površine, prije svega crnom ili nekom zagasitom bojom. Tako ćete podići prostor, unijeti dozu raskoši i oplemeniti ga.
PROMO