Prostor u interijeru možemo pregraditi na brojne načine, a mi vam nudimo inspiraciju i savjete za dva koja su trenutno vrlo popularna. Saznajte sve njihove vrline i prednosti i prilagodite ih svome domu, s obzirom na njegove specifičnosti
Suvremeni način stanovanja uglavnom podrazumijeva i ekonomičnost prostora, kako bi se uštedjelo na kvadraturi, a dobilo što više namjena, odnosno prostorija. Pa se taj trend skučenih prostorija proširio i na stanove s većim sobama, koje se pregrađivanjem dijele u dvije manje, kako bi se dobilo što više sadržaja u stanu. Današnji jednosobni stanovi tako se jednostavno i vješto mogu pretvoriti u dvosobne, a dvosobni u trosobne. Pregrade su dobar način da se po potrebi stvori privatnost u jednom dijelu prostorije – radni stol s policama, ležaj ili blagovaonica koje su dio neke prostorije postaju zasebni dio.
Najlakše to možete učiniti pokretnim paravanom ili pak zavjesama, a ako želite biti u trendu i stvoriti neko trajnije rješenje, odgovor su staklene pregrade s ili bez metalnih okvira odnosno profila. Drugi trendi prijedlog su drveni paneli nastali od letvica odnosno lamela koje propuštaju svjetlost i zrak kroz otvore.
U nastavku vam nudimo inspiraciju ovih pregrada u različito uređenim i koncipiranim prostorima, kako biste pronašli neku ideju za sebe, ali i savjete koji tip pregrade bolje odgovara kojem prostoru!
Staklene pregrade s rubom od drveta ili obojanog metala dobar su odabir kada želite pustiti što više prirodnog svjetla u prostor i učiniti da je pregrada transparentna, odnosno da nije prva stvar koju ćete primijetiti u prostoru i da je zbog prozirnog stakla i ne doživljavate kao pregradu.
Dodatni plus je što možete uz staklenu pregradu kombinirati i zavjese te tako stvoriti dodatnu privatnost kada želite ili zamračiti odvojeni dio ako je riječ o spavaonici.
Mutno staklo izvrsna je ideja za spavaće sobe, odnosno kada unutar postojeće dnevne zone stvarate prostor za ležaj. Dobit ćete dovoljno svjetlosti, jer ovakvo staklo propušta svjetlost, ali imati i dodatnu privatnost. Isto ova opcija pogodna je za odvajanje radnog prostora unutar dnevne sobe ili odvajanje dječje sobe koju dijeli dvoje ili više djece.
Staklena vrata mogu biti prilagođena vama i na način da budu klizna – ugrađene vodilice na podu i stropu omogućuju da se vrata pomiču lijevo i desno, te po želji, posve zatvore. A ako želite da budu još manje primjetna, tada razmislite o staklenoj stijeni koja neće imati okvire, nego će rubovi stakla biti obrađeni i blago zaobljeni.
Drvene lamele poredane tako da među njima razmaka koji propuštaju svjetlost i zrak rješenje su prvenstveno za one koji vole drvo i prirodni štih u interijeru. Ili pak žele odabirom materijala povezati pregradu s ostatkom prostora tj. stvoriti stilsku poveznicu.
Drvena pregrada izvrstan je način kako u interijer unijeti dodatnu toplinu i ugodu, a lamele s razmakom stvaraju dojam prozračnosti i dinamike. Obična drvena ploča u komadu djelovala bi monotono. Lamele možete dodatno učiniti zanimljivima vješanjem tegli s biljkama ili vješalicama.
Drvene letvice povezane u pregradu možete, u namjeri da ih bojom povežete s ostatkom prostora ili jednostavno upotrijebite kao jak stilski naglasak, obojati u željenu boju. Svakako izbjegavajte tamnije nijanse ako je riječ o skučenom prostoru.