Cvijeće, začini i povrće na gradskom balkonu – mini vodič kroz urbano vrtlarstvo

Ako već niste, krajnje je vrijeme da počnete ozelenjavati svoj balkon. Dijelimo upute korak po korak kako stvoriti svoj mali rajski kutak u svom gradskom stanu.

 


 


 

Odredite kamo gleda vaš balkon

Stupanj osvijetljenosti vašeg balkona ovisi o tome na koju je stranu okrenut. Veća količina sunca je na južnoj, a manje na sjevernoj strani. Na temelju toga odaberite biljke koje vole svjetlost i ne boje se izravne sunčeve svjetlosti ili one koje se bolje osjećaju u sjeni.

Jednako važan čimbenik je prisutnost ili odsutnost ostakljenja: ne može svaki cvijet izdržati promjene temperature, propuh, jak vjetar ili, naprotiv, vrućinu i zagušljivost.

 

Foto: MyDecor

Veličina je bitna

Procijenite veličinu balkona i razmislite gdje bi bilo najbolje postaviti posude i žardinjere s biljkama. Prilikom uređenja balkona važno je ne pretjerivati ​​- trebalo bi vam ostati dovoljno slobodnog prostora kako biste mogli lako njegovati svoj vrt.

FOTO: LEGIA MEDIA

Prilikom odabira biljaka, uzmite u obzir ne samo njihovu početnu veličinu, već i koliko snažno i brzo mogu rasti. Nisko rastuće sorte cvijeća i grmlja, kao i biljke penjačice, najprikladnije su za balkone. Kako biste uštedjeli prostor, tegle i kutije možete staviti na stalak ili objesiti na balkonsku ogradu.

FOTO: LEGIA MEDIA

Odaberite biljke

Osim tradicionalnih petunija, nevena i pelargonija, na balkonu možete uzgajati aromatično bilje i povrće. U stanu se najbolje osjećaju zeleni luk, zelena salata, bosiljak, peršin, krastavci i rajčice. Osim toga, ako je balkon dovoljno topao i osvijetljen, možete uzgajati jagode i brati mirisne bobice cijelo ljeto.

Također, neke vrste drveća prikladne su za balkon, poput naranče, limuna, lovora i masline. Ali imajte u vidu da ne mogu podnijeti niske temperature, pa posude moraju prezimiti u stanu.

FOTO: MYDECOR

 


Odaberite tlo

Pri odabiru gotovog tla prije svega morate obratizi pozornost na kiselost. Mjeri se na pH ljestvici koja se kreće od 0 do 14. Što je niža vrijednost, tlo je kiselije. Većina biljaka uspijeva na tlu pH 6,5.

Foto: GARY BARNES / PEXELS

Ugradite sustav za automatsko navodnjavanje

Automatsko zalijevanje nije nužna stvar, ali je vrlo zgodno, pogotovo ako često putujete ili ne želite trošiti puno vremena na održavanje vrta. Osim toga, to će pomoći u zaštiti biljaka od “preplavljivanja”, koje može biti razornije od nedostatka vode.

FOTO: MY DECOR

 

Komentari