Uređenje kupaonice veliki je izazov u uređenju doma. Prije svega, to se odnosi na organizaciju prostora koja nije lak proces, naročito ako je prostor skučen- U maloj kupaonici veće su šanse da pogriješite i dobijete nezgodan raspored nego u drugim sobama. Pomažemo vam u suradnji s Bauhausom izbjeći nevolje i na što obratiti pozornost!
U uređenju kupaonice, kao i svih soba, bitno je imati plan i korake koje treba slijediti, kako bi rezultat bio uspješan, a vi uživali u ovoj najintimnijoj prostoriji doma. Jer, nepostojanjem plana i preskakanjem nekih koraka možete dobiti prostor koji ne funkcionira najbolje, a to se tek može vidjeti s korištenjem kupaonice. Jednostavno će se pokazivati nedostaci pa je bitno misliti prije svega na organizaciju prostora.
Dizajneri ističu kako je bitno ne kupovati materijale za završnu obradu dok ne izradite plan rasporeda namještaja. Također, u planiranju prostora dobro je savjetovati se s arhitektima i građevinarima, kao i djelatnicima salona s kupaonskom opremom.
U tom informiranju izreći ćete i definirati svoje želje, navike i potrebe, uzeti u obzir površinu kupaonice i prema tome složiti najbolji mogući raspored i razraditi sve do najsitnijih detalja. U nastavku donosimo općenite savjete i nekoliko konkretnih vezano uz raspored koji će vam pomoći stvoriti udobnu, funkcionalnu i lijepu kupaonicu.
TIP KUPAONICE
Kombinirana kupaonica
Mnogi vjeruju da je lakše organizirati prostor u kombiniranoj kupaonici, u kojoj je, pored umivaonika i kade odnosno tuša i WC školjka. No, i u ovoj varijanti ima mana i prednosti. Ovo rješenje, budući da nema dvije zasebne prostorije nego je sve u jednoj, nam često omogućuje povećanje male površine kupaonice i daje više slobode u rasporedu namještaja i vodovoda.
S druge strane, upravo to što su WC i kupaonica u istoj prostoriji je i – nedostatak. Naročito ako u domu nemate dodatnu kupaonicu odnosno toalet. To može biti problem, pogotovo ako imate veliku obitelj. Također, mnoge zbunjuje neposredna blizina WC-a i kade, no ovaj se problem lako rješava uz pomoć staklenih pregrada. Dakle, sasvim je prihvatljivo da pored kade ili tuš kabine bude WC školjka.
Potrebno je razmisliti o rasporedu namještaja u kombiniranoj kupaonici prije početka uređenja. Ako je kupaonica dovoljno prostrana, možete dobro zonirati prostor, što je poželjno. No, u maloj kupaonici to vjerojatno neće biti moguće, a glavni zadatak ovdje je pravilno organizirati pohranu i odabrati pravi, funkcionalan namještaj i ne zatrpavati prostor nepotrebnim stvarima.
Odvojena kupaonica i wc
Prilikom izrade dizajna za zasebnu kupaonicu, vrijedi zapamtiti da ovo nije samo mjesto za obavljanje higijene, već i kutak za opuštanje nakon radnog dana, mjesto gdje možete pobjeći od hitnih problema. Stoga bi izgled i sadržaj kupaonice trebao ići i u tom smjeru, kako bi se zadovoljila i ova potreba.
Ako prostor dopušta, bolje je ne ograničiti se na tuš kabinu, već pronaći mjesto za kadu (idealno samostojeću). Prikladne police za kozmetiku i šampone, dodatna polica koja se može postaviti na samu kadu i žive biljke – sve će to pomoći u stvaranju atmosfere kućnih ‘toplica’ u ovoj prostoriji.
U zasebnoj kupaonici dobro je staviti više ormarića za pohranu, kako bi pored potrebnih higijenskih proizvoda i sredstava za čišćenje mogli složiti i ručnike. A ako prostor dopušta, ne zaboravite na bide i stolicu/naslonjač/tabure za odlaganje stvari. Tu možete organizirati i praonicu rublja (s perilicom i sušilicom), ali bi bilo dobro, radi estetskog dojma taj dio staviti u ormar ili policu.
OTVORENI PLAN: KUPAONICA U SKLOPU SPAVAĆE SOBE
U posljednjih godinu-dvije postalo je moderno kombinirati kupaonicu sa spavaćom sobom. U ovom slučaju potrebno je imati još jednu kupaonicu u domu (ako u njemu živi više članova), toalet. Također, morate izračunati mogućnost dovođenja svih potrebnih instalacija u ove prostorije, prilagoditi ventilaciju i uskladiti raspored tako da u budućnosti ne bi bilo problema s curenjem vode i vlagom.
ODREĐIVANJE POVRŠINE
Velika kupaonica predstavlja manje ograničenja pri odabiru i rasporedu namještaja. U prostranu kupaonicu možete ugraditi samostojeću kadu i oko nje postaviti sve što vam je potrebno, uključujući i razne dekorativne elemente. Glavna stvar je ne preopteretiti jedan dio prostorije i ne ostaviti drugi prazan, kao i odbiti korištenje nesrazmjerno malog ili prevelikog i glomaznog namještaja – sve bi trebalo biti skladno.
Mala kupaonica stvara puno ograničenja, ali nudi i prostor za kreativnost. Glavni zadatak je funkcionalno iskoristiti svaki centimetar. Objesite viseće ormariće iznad WC-a i perilice rublja, napravite police ili ugradbene ormariće u nišama, koristite košare i posude za odlaganje u koje možete staviti kozmetiku, kućne ogrtače i ručnike.
Kupite uska višeslojna kolica na kotačima na kojima možete držati boce šampona ili kemikalija za kućanstvo – nevjerojatno su praktični i lako ih je premjestiti s mjesta na mjesto.
Savjeti za raspored:
1. Ne zatrpavajte prostor da se možete slobodno kretati i da bi kupaonica bila funkcionalna. Ispred WC školjke treba biti 50 cm slobodno i 50 cm širine, a pored umivaonika – 60 cm dužine i 65 cm širine. Ispred perilice rublja – 60 cm duljine i 60 cm širine. Na taj način možete slobodno hodati bez sudaranja s instalacijama ili namještajem.
2. Ako u kupaonici postoji prozor, nemojte blokirati pristup do njega. Na ovaj način možete prozračiti sobu nakon tuširanja ili kupanja, a tako lako možete i oprati staklo i održavati kupaonicu čistom.
3. Veličina namještaja treba biti proporcionalna veličini sobe. Uvijek uzimajte mjere kako ne biste pogriješili s veličinom namještaja. Masivni namještaj će zatrpati kupaonicu i izgledat će vrlo nezgrapno.
4. Razmotrite komunikaciju. Prilikom postavljanja namještaja i vodovodnih instalacija unaprijed proučite gdje se nalaze kanalizacijska cijev i vodovi za toplu i hladnu vodu, jer je njihovo pomicanje zabranjeno.
5. Izbjegavajte kontakt namještaja s vodom. Unatoč otpornosti kupaonskog namještaja na vlagu koju deklariraju proizvođači, ne mogu svi predmeti izdržati stalni kontakt s vodom. Stoga ostavite slobodan prostor između namještaja: 20-30 cm širine bit će dovoljno da izbjegnete neugodne posljedice. I ne zaboravite na zavjese za tuš, staklene paravane ili pregrade.
PROMO