Brend Gubi ponovno izdaje kultnu stolicu F300 Pierrea Paulina

I vi obožavate Gubijeve stolice? Onda će ovo biti divna vijest za vas! Naime,  Gubi je predstavio ažuriranu verziju svoje legendarne stolice, izrađene korištenjem modernih tehnologija i materijala.

 


Godine 1965. francuski dizajner Pierre Paulin predstavio je stolicu F300, koja je izazvala senzaciju u industriji. S odvažnim, futurističkim dizajnom koji odražava duh vremena, model je postao ikona dizajna i dio je stalne zbirke Muzeja moderne umjetnosti (MoMA) u New Yorku.

Sada, više od pola stoljeća kasnije, danski brend Gubi odlučio je ponovno izdati kultnu stolicu koristeći modernu tehnologiju i materijale.

Foto: Gubi

Gubi inače stoji iza nekih od najpoželjnijih reizdanja dizajnerskih proizvoda 20. stoljeća, oživljavajući certificirane ikone iz arhiva zahvaljujući slavnim velikanima poput Gia Pontija, Grete Magnusson-Grossman, Louisa Weisdorfa i Pierrea Paulina.

Foto: Gubi

 

Gubi stolica F300

„Postoji nevjerojatna privlačnost u stolici ‘F300’. Ne oslanja se na nostalgiju, nego donosi svježinu bez obzira na godine i desetljeća. Pierre Paulin imao je duboko razumijevanje i tijela i oka; stvorio je nešto izražajno, razigrano i iznimno udobno“, smatra Marie Kristine Schmidt, direktorica tvrtke Gubi te dodaje:

„Ponovno predstavljanje modela ‘F300’ odaje počast njegovom neustrašivom eksperimentiranju i skulpturalnom senzibilitetu, ali i naglašava bezvremenski dizajn.“

Foto: Gubi

 

Moderni eko materijali za Gubijevu stolicu

Kod izrade ove stolice, Gubi tim je korak po korak rekreirao proces proizvodnje. Izvorna stolica bila je izrađena od stakloplastike, koja je zbog svoje krhkosti odmah napuštena. Moderna verzija izrađena je u Italiji od HiREK® polimera, izrađenog od reciklirane plastike.

Ovaj ekološki prihvatljivi materijal kombinira čvrstoću i lakoću te otpornost na UV zračenje, a njegova sjajna površina ne zahtijeva dodatnu završnu obradu.

Foto: Gubi
Foto: Gubi

Proizvodnja ovakve stolice uključuje nekoliko faza. Prvo se polimerne granule tope i ulijevaju u kalupe kako bi se stvorilo sjedalo i noge. Zatim se višak materijala odreže, dijelovi se bruse i nakon 24 sata, kada se materijal stabilizira, sastavljaju se zajedno. Presvlaka sjedala izrađena je tehnologijom termoformiranja posuđenom iz automobilske industrije.

Foto: Gubi