Predavanja nekih od najvećih imena struke, zanimljivi paneli hrvatskih celebritya, omiljeni brendovi i izlagači, mladi kreativci, talentirani umjetnici, humanitarna šoping akcija udruge Mali zmaj, kreativne radionice i mnogi drugi sadržaji obilježili su ovogodišnje izdanje omiljenog sajma posvećenog unutarnjem uređenju
Arhitekti studija Mecanoo i Harquitectes, cijenjeni dizajneri Zoran Jedrejčić i Andreas Diefenbach iz njemačkog dizajnerskog studija Phoenix, Robert Dragogna iz Studija 92, Nikola Arambašić, vlasnik studija OCD arhitekti i poznata mlada arhitektica Tina Biloglav samo su neka od imena koja su svoja znanja i savjete dijelili sa posjetiteljima ovogodišnjeg sajma InDizajn.
Više od 15 tisuća posjetitelja, oko 90 izlagača iz sektora opremanja i uređenja interijera, izložba mladih umjetnika, Humanitarni ormar za udrugu Mali zmaj i drugi sadržaji obilježili su sedmi sajam InDizajn koji se od 4. do 6. listopada održao u Areni Zagreb.
“Još jedno izdanje sajma je iza nas, a reakcije su bolje nego ikad. Drago nam je što su naši izlagači i popratni program sajma i ove godine privukli velik broj posjetitelja u Arenu Zagreb. Dali smo sve od sebe da okupimo sve ljubitelje dizajna interijera na jednom mjestu, osim izlagača i posjetitelja s nama su bili i brojni slavni arhitekti, mladi i talentirani umjetnici te poznati hrvatski produkt dizajneri. Hvala još jednom svima koji su nam se pridružili, vidimo se dogodine”, komentirala je Mirjana Mikulec, dizajnerica interijera i pokretačica sajma.
Edukativni dio sajma ove godine je otvorio Andreas Diefenbach iz arhitektonskog studija Phoenix koji je govorio o održivoj gradnji i dizajnu interijera. Xavier Ros Majó iz studija Harquitectes govorio je o arhitekturi kao mostu između čovjeka i prirode, također naglašavajući važnost održivosti u dizajnu. Kako izgleda proces dizajna od koncepta do konstrukcije bila je tema izlaganja Nuna Gonçalvesa Fontarre iz studija Mecanoo.
Jedan od najpoznatijih regionalnih dizajnera Zoran Jedrejčić govorio je, pak, o stvaranju regionalnih brendova usmjerenih na dizajn i dizajnersko razmišljanje, s fokusom na jednostavan dizajn i multifunkcionalne proizvode. Niz predavanja na kojima su se okupili i brojni arhitekti i dizajneri završio je Robert Dragogna iz Studija 92 u čijem je fokusu bio koncept “arhitektura odmora” s naglaskom na atmosferu koju prostor stvara.
Publika je bila iskreno emotivno dirnuta razgovorom koji su na pozornici u sklopu panel diskusije vodile mame poduzetnice Marijana Batinić, Josipa Maras vlasnica Studija Wallart i Tina Biloglav, arhitektica.
Na panelu “Život izvan grada: mala kuća u prirodi” Nikola Arambašić, Iskra Krznarić i Zoran Mrvoš složili su se da je za uspješnu renovaciju ključan dobar plan. U sklopu trećeg panela po redu, Lidija Lešić pričala je o svojem iskustvu preuređenja kuće na Visu, a ono što je započela kao temu – nezadovoljstvo radom brojnih majstora nastavile su i sudionice panela “Od renovacije do frustracije” Lana Biželj, Andrea Andrassy i Alex Milinković koje su podijelile svoja dobra, ali i loša iskustva.
Karmen Ninić, Manuela Javor i Mirna Barišić razgovarale su o stvaranju inovativnih beauty salona te su istaknule da prostori danas moraju biti vizualno privlačni i “Instagram-friendly” te da se svakom klijentu treba pružiti jedinstveno iskustvo kako bi se osigurao njihov povratak.
Zadnji panel dana bio je posvećen sve većoj pozornosti koju cvjetna umjetnost dobiva u dizajnu interijera i cvjećarnama kao kreativnim prostorima, a panelisti Boška Bahtijarević, vlasnica studija Tvoje, i Vanja Blumenšajn, vlasnik Blumena, poručili su da budućnost cvjećarstva leži u suhom cvijeću i održivosti, jer se svijet vraća korijenima.
Posjetitelji su imali priliku i sudjelovati u brojnim radionicama i naučiti oblikovati predmete od jesmonita, slikati, izrađivati održive svijeće od sojinog voska te se pravilno brinuti o biljkama.
Posebno dobro bio je posjećen štand udruge Mali zmaj gdje se održavao Humanitarni ormar, buvljak na kojem su se prodavali predmeti donirani od strane poznatih Hrvata i Hrvatica: Izabel Kovačić, Paula Sikirić, Dora Martinović, Nika Turković, Tina Biloglav, Marko Cuccurin, Meri Goldašić, Matea Ibanez, Karla Zelić, Martina Filić, Nika Pavičić, Franka Batelić, Martina Herak i mnogih drugih. Sav prihod od prodaje ide udruzi Mali zmaj koja je posvećena poboljšanju kvalitete života siromašne i nezbrinute djece.
Nakon završetka sajma, najpoznatija hrvatska dizajnerica interijera Mirjana Mikulec nastavlja s drugim projektima: početkom listopada na RTL televiziji je počelo emitiranje nove sezone emisije InDizajn, počeo je i novi semestar u školi za dizajn interijera Mirjane Mikulec, a odmah kreću i pripreme za osmo izdanje sajma InDizajn koji se organizira u partnerstvu s RTL-om.