Tamne, duboke i intenzivne boje na zidovima mogu vašem domu dati dozu posebnosti i odvažnosti. Ipak, s tamnim je bojama lako pogriješiti, pa predlažemo da ovih nekoliko pravila imate na umu
Najbolje je obojiti samo jedan zid u tamnu nijansu ili obložiti tapetom – tako prostor neće djelovati sumorno i mračno, osobito ako nemate u prostoru dovoljno svjetla. Imate li puno prozora i izvora umjetnog svjetla, možete se odvažiti na bojanje svih zidova u tamnu boju.
Umjesto uobičajenih crnih, uvijek je zanimljivo vidjeti zid po kojem možete pisati, osobito će dobro i korisno izgledati u kuhinjama i dječjim sobama. Imate li svjetlu modern kuhinju, jedan zid obojana bojom po kojom možete pisati unijeti će veliku promjenu.
Kad se jednom odlučite za tamne nijanse, važno je dobro osvijetliti prostor jer tada rasvjeta igra ključu ulogu. Prednost tamnih zidova je što na njima sve dolazi do izražaja stoga su idealni za slike, razne police ili igru ogledalima.
Postojeću lamperiju ili drvne zidne obloge možete obojati u crnu ili neku tamniju nijansu. Brže je, povoljnije i praktičnije nego da skidate oblogu i stavljate novi sloj boje. Ako želite da boja ne bude mat, nego samo lagani premaz koji neće u potpunosti skrivati teksturu drveta, birajte lak lazuru umjesto klasične boje.
Bit će efektnije ako samo jedan zid obojate u tamnu boju i na njega stavite detalje koji će ga tako još jače istaknuti i učiniti estetski zanimljivijim.
I ne zaboravite, kad govorimo o jednom tamnom zidu nemojte se ograničavati samo na crnu – tamne nijanse plave, zelene, sive pa čak i crvene boje unijeti će dozu dramatičnosti. Evo nekoliko primjera koje će vas vjerujemo potaknuti da se odvažite i počnete eksperimentirati s tamnim bojama u interijeru. I naravno, naučite kako ih mudro dozirati i usklađivati s ostatkom stana.