Ako su vam standardne nijanse već dosadile, obratite pozornost na neobična rješenja koja mogu transformirati interijer, dodajući mu individualnost i izražajnost. Dizajnerica interijera Elena Teplitskaya predlaže pet neobičnih nijansi koje će vam pomoći u tome.
1. FUKSIJA
Ova nijansa ružičaste je jednostavno boja koju ne možete ne primijetiti. Donosi energiju u prostor, ali dozu mladenačkog štiha i modernosti. Ova neobična nijansa može transformirati čak i najneutralniji interijer, čineći ga veselim i dinamičnim.
Kako bi se fuksija što bolje uklopila u prostor, dobro je dozirati njezinu upotrebu na manje komade namještaja ili primjerice detalje: ukrasne jastuke, vaze ili tekstil.
Na primjer, na bijelim zidovima nekoliko akcenta boje fuksije stvorit će učinkovit kontrast. A za one odvažne, to svakako može biti i neki veći komad namještaja…
Fuksija se dobro slaže s dubokim zelenim tonovima kao što su boja mlade jabuke.
2. LIMUN ŽUTA
Limun žuta je nijansa koja je savršena za akcente u interijeru – ta uloga izvrsno joj pristaje. Privlači pažnju a ne opterećuje prostor. Ova boja izgleda posebno dobro u malim elementima: vaze, svijeće, okviri za fotografije. Takav svijetli naglasak će dodati sunčano raspoloženje čak i na na oblačni (zimski) dan.
Kako bi limun žuta izgledala skladno, najbolje je koristiti je u kombinaciji s neutralnim nijansama – sivom, bijelom ili bež. Kontrastne kombinacije pomažu uravnotežiti svjetlinu i učiniti interijer kompaktnijim.
3. SVIJETLO TIRKIZNA
Svijetli ton tirkizne boje unosi u prostor osjećaj svježine i lakoće. Ova nijansa podsjeća na morski povjetarac i kristalno čisto more, što je čini idealnom za stvaranje opuštajuće atmosfere. Posebno je pogodna za prostorije s puno prirodnog svjetla.
Tirkiz se može koristiti i kao akcent za dekoriranje velikih površina, na primjer, u bojanju zidova ili odabiru presvlaka namještaja. Ili primjerice kuhinjskih fronti!
Kako biste ublažili intenzitet ove boje, možete je kombinirati s pastelnim bojama ili teksturama drva. Ovaj duet će stvoriti udobnost i stil.
4. TAMNO LJUBIČASTA
Za one koji preferiraju bogate i duboke, pomalo tajnovite boje, ljubičasta je odličan izbor. Ova nijansa izvrsno stvara naglaske u pastelnom interijeru koji je, primjerice, u potpunosti uređen u bež boji. Ljubičasta se dobro slaže sa zlatnim ili mjedenim detaljima , što je čini idealnim izborom za dnevne ili spavaće sobe.
Međutim, bitno je imati na umu umjerenost: previše ljubičaste može opteretiti interijer. Bolje je ograničiti se na detalje što su prekrivači, zavjese ili ukrasne posude.
5. BOJA MLADE JABUKE
Boja mlade jabuke je osvježavajuća i vesela nijansa zelene koja u interijer unosi sklad i prirodne motive. Ova boja je svakako prikladna za one koji nastoje stvoriti mirnu i ugodnu atmosferu. Može se koristiti kao glavna boja za zidove ili u malim detaljima: tepisi, zavjese, jastuci.
Posebno impresivno u kombinaciji izgleda boja mlade jabuke s bijelom, kremastom ili drvenom teksturom. Ova kombinacija čini interijer laganim i prirodnim.
Kako pravilno koristiti intenzivne, upečatljive boje u interijeru
Korištenje neobičnih, intenzivnijih boja zahtijeva pažljiv pristup kako bi se izbjegao stilski kaos i prezasićenost. Evo nekoliko savjeta:
Koristite kontrast. Ako interijerom dominiraju neutralni tonovi, nadopunite prostor intenzivnim akcentima poput ljubičaste ili limun žute. Ako soba izgleda previše šareno, trebali biste je razrijediti jednobojnim elementima.
Tri naglaska. Da bi boja izgledala više organski, dovoljno je koristiti je u tri manja elementa: primjerice, ukrasni jastuci, vaza i slika.
Rasvjeta. Neobične, intenzivne boje izgledaju drugačije ovisno o rasvjeti. Rasvjeta s toplim svjetlom stvara udobnost i naglašava bogatstvo boja. Hladno svjetlo, s druge strane, može učiniti da boje izgledaju oštrije.
Zamjenjivi elementi. Umjesto radikalnog bojanja zidova, možete koristiti dijelove koje je jednostavnije mijenjati: zavjese, prekrivače, ukrasne posude, vaze, svijećnjake… To olakšava izmjene u interijeru ovisno o vašem raspoloženju.