Postoje beskorisne stvari koje gomilamo u domu pa nam samo stvaraju nere. Vanesa Travieso, stručnjakinja za organizaciju prostora tvrdi da neke od tih stvari ne bismo trebali držati više od sedam dana u domu? Otkriva i o kojim stvarima je riječ.
Nered u našem domu ne stvaraju samo prašina, mrlje ili razbacane stvari unaokolo, nego i one beskorisne stvari koje se gomilaju po sobama i hodniku.
Vjerojatno ste primijetili ne samo kod sebe nego i kod drugih da imamo naviku vezati se emotivno za predmete. Naravno, trebaju postojati takve stvari u domu, no problem nastane kada stavljamo emotivni naboj na svaki predmet koji uđe na vrata kuće.
Organizatorica prostora i stručnjakinja za stvaranje reda u domu, Vanesa Travieso ističe kako je to izrazito loša navika jer stvara veliku i nepotrebnu privrženost prema stvarima što te nas vodi prema prekomjernom gomilanju jer nam ih se vrlo teško riješiti.
Zadržavanje stvari uzrokuje nered
Stoga je bitno prije svega, preispitati sebe: koliko predmeta držimo kod kuće koje ne koristimo? Ako krenete po kući, otvorite ladice i ormare primijetit ćete da se niza predmeta koje ćete ugledati više uopće ne sjećate da ih imate, a stvaraju vam ne samo prašinu, nego i nered te onemogućavaju da stavite na svoje mjesto one stvari koje vam doista trebaju.
Vrijeme je da se riješite nekih od njih. Vanesa Travieso će vam pomoći s popisom pet stvari koje je, kao stručnjak za red i čistoću, smatra da ne bi trebalo držati kod kuće duže od tjedan dana.
1. Kartonske kutije od online i drugih kupnji
Online kupovina je postala naša svakodnevica tako da se može lako dogoditi da se nagomilaju kartonske kutije od narudžbi. Umjesto da ih ostavite napuštene u kutu, rastavite ih odmah nakon otvaranja pakiranja i odnesite u kantu za recikliranje papira.
Isto vrijedi i za svu drugu papirnu ambalažu novih stvari koje smo kupili i donijeli u svoj dom.
2. Stvari koje trebamo vratiti stvaraju nered
Često nam stvari koje kupujemo online (a i inače) ne odgovaraju ili nam stoje dobro te ih ostavljamo po uglovima kuće, na komodama, pored ormara i polica. Nerijetko se dogodi da je rok povrata istekne. Ne samo da smo stvorili nered u domu, nego imamo višak stvari koji zna stajati na tim mjestima mjesecima.
Kako vam se to više ne bi dogodilo, čim nešto odlučite vratiti, vratite to u vrećicu ili ambalažu u kojoj je stiglo. Ispišite potrebne povratne naljepnice i pripremite se za odnošenje na mjesto povrata.
3. Novine, letci, plastika i ostala ambalaža
I pošta koju preuzmete iz vašeg sandučića, kao i novine te letci te ostala ambalaža (staklom, plastika, papir) bi trebali nestati za manje od tjedan dana. A njihovo gomilanje samo će uzrokovati stres. Letke koji vam ne trebaju kao i poštu koju ne trebate zadržati odmah bacite u smeće. Isto se odnosi i na račune koje ne treba čuvati – ne odlažite ih u ladice i na komode, po džepovima i na radni stol.
4. Uređaji koje treba popraviti
Čim se kućanski predmet pokvari, Vanesa preporučuje da odmah potražite majstora odnosno servis gdje ga možete odnijeti na popravak. Čim locirate mjesto, sakupite sve njegove polomljene dijelove i stavite ih u vrećicu. Sve ćete već imati spremno pa samo trebate zgrabiti torbu s dijelovima i odnijeti je na popravak onoga dana kada vam zakažu termin.
5. Pokloni za dječje zabave postanu ubrzo nered
Ako kod kuće imate djecu, vjerojatno često imate rođendane – barem jednom mjesečno vaše dijete odlazi nekome na proslavu. Današnji rođendani slave se naveliko, a mali gosti također nose kući mnoge dekoracije – kapice, naljepnice, balone, kao i poklone koje su tamo dobili u igricama..
Ubrzo o te stvari roditelji zapinju po hodniku i dnevnom boravku, a djeca ih uguraju i ispod kreveta, u ladice i police.
Takvi darovi obično se čuvaju kao uspomena na taj poseban dan i, naravno, završe zaboravljeni u ladici. I brzo ustvari postanu – smeće. Vanesa preporučuje da pustite svoju djecu da se igraju s njima nekoliko dana, a zatim ih bacite ili poklonite. Jer, više ih se nikada nećete sjetiti.
Uvenulo cvijeće
sdfasdfdsa