NEO SKANDI – skandinavski stil se vraća u novoj verziji, izražajnijoj i toplijoj

Skandinavski stil je i dalje vrlo prisutan u uređenju interijera i ima brojne poklonike. No, sada ovaj nekoć dominantan stil u interijerima dolazi u modificiranom obliku. I dalje voli svjetlost, prirodu i jednostavnost, ali se ne boji kontrasta i prihvaća eklekticizam. Novi skandi je postao izražajniji!

 


Spadate li i među poklonike skandinavskog dizajna? Ovaj stil uređenja interijera imao je godinama primat u uređenju domova, a onda je dolaskom moderniziranih verzija klasičnih stilova, kao i rustike i industrijskog dizajna sišao s trona. No, moramo primijetiti kako se i ovaj stil vraća u novom izdanju, koje je obogaćeno bojama, teksturama i oblicima.

Iako su njegovi temelji – opuštenost, jednostavnost, funkcionalnost, novi skandi je izražajniji i senzualniji, što će se svakako svidjeti onima koji vole toplije interijere.

Interiorsy Studio; Foto: Michał Łukasik

Novi skandinavski stil ili kraće neo skandi uspješno kombinira japanske utjecaje, eleganciju tamnog drva, sirovost mikrocementa i sentimentalni vintage dodir.

Decoroom Studio; Foto: Kamila Markiewicz-Lubańska

Kratka povijest skandinavskog stila

Skandinavski stil pojavio se u Skandinaviji sredinom 20. stoljeća kao odgovor na duge zime i ograničenu sunčevu svjetlost. Naglašava neutralne boje, prirodne materijale, ergonomski namještaj i jednostavne oblike – te su značajke trebale osigurati ne samo estetiku već i dobrobit vlasnika kuća i stanova.

Cuns Studio; Foto: Moric / Mariusz Lis

Interijeri su trebali biti svijetli, funkcionalni, obiteljski i prirodni. IKEA i skandinavski dizajneri učinili su ovaj stil globalnim, a njegova svestranost učinila ga je prikladnim i za gradske studije i za luksuzne rezidencije.

Međutim, s vremenom je skandinavski minimalizam počeo gubiti svoju svježinu. Bijeli zidovi, svijetli drveni namještaj i sivi tekstil, iako još uvijek elegantni, počeli su djelovati monotono. Kao odgovor na to, rođen je neo skandi – novi momenti koji osvježavaju postojeći stil.

SAAN Architect; Foto: Tom Kurek

Neo skandi

Moderna verzija skandinavskog stila više nije jednodimenzionalna nego pod utjecajem drugih stilova, s kojima dosta zajedničkog, postaje bogatiji i slojevitiji.

Jedan od najvažnijih utjecaja na neoskandinavski stil je japanski stil – hibrid japanskog minimalizma i skandinavske jednostavnosti kojeg znamo pod nazivom japandi. Ova dva pristupa, iako geografski udaljena, imaju iznenađujuće mnogo zajedničkog: ljubav prema jednostavnosti, funkciji i harmoniji.

SAAN Architect; Foto: Tom Kurek

Japandi u interijere unosi više asimetrije, prirodnih tekstura i nesavršenosti (wabi-sabi). Paleta boja postaje prigušenija: bež, oker, maslinaste i terakota boje zamjenjuju sive i bijele tonove. Namještaj je niži, često postavljen bliže tlu, a detalji od keramike, lana i drva dodaju interijeru osjećaj smirenosti i spokojnosti.

Decoroom Studio; Foto: Kamila Markiewicz-Lubańska

Tamnije drvo

Godinama je skandinavski stil bio sinonim za svijetle površine i svijetlo drvo – bor, jasen i brezu. No, sada svjedočimo renesansi tamnijeg drva: oraha, dimljenog hrasta i ružinog drveta. Ovi materijali daju interijerima dašak elegancije, kontrasta i dubine, razbijajući monotoniju bjeline.

SAAN Architect; Foto: Tom Kurek

Tamno drvo prekrasno se slaže s neutralnim zidovima i mikrocementom, stvarajući lijepu i izražajnu kompoziciju. Namještaj iz 1960-ih i 1970-ih, bilo restauriran ili inspiriran mid-century stilom, posebno je tražen.

SAAN Architect; Foto: Tom Kurek

Dašak vintagea 

Neo-skandinavski stil sada ima vintage akcente – često samo jedan ili dva elementa koji “narušavaju” inače savršen interijer, ali mu pritom daju karakter. To može biti stara lampa s buvljaka, Thonet stolica, ručno oslikani vrč ili klasični Bauhaus poster.

Vintage stil unosi emocije u interijer – dašak povijesti i nostalgije koja često nedostaje u minimalističkim aranžmanima.

Hanna Pietras Arhitekti; Foto: KRONIKI

Mikrocement 

Još jedan element koji je obnovio skandinavski stil je mikrocement. Ovaj materijal, prije rezerviran prvenstveno za industrijske interijere, sve se više pojavljuje u prostorima inspiriranim skandinavskim dizajnom. Ovdje je mikrocement neutralna pozadina za drvene i tekstilne elemente.

SAAN Architect; Foto: Tom Kurek

Mikrocement u zemljanim tonovima, od svijetlog pijeska do grafita, prekrasno se slaže s prirodnim materijalima, a njegova sirova tekstura dodaje moderan dodir interijerima bez osjećaja hladnoće. Može se koristiti na zidovima, podovima i radnim pločama, stvarajući besprijekorne, bešavne površine koje očaravaju svojom suptilnom teksturom.