U DOMU ARHITEKATA – ovaj stan je prava riznica funkcionalnih rješenja

Arhitekti iz poljskog studija k+b odlučili su urediti svoj novi dom koji je daleko od kataloških rješenja i trendova. Svaki detalj osmislili su vodeći se svojim životnim navikama, a većinu tih ideja realizirali su vlastitim rukama.

 


Vjerujemo da su i vama stanovi arhitekata i dizajnera posebno zanimljivi. A ovaj je pravi bombon!

Glavna namjera vlasnika, arhitektonskog para iz poljskog studija k+b bila je osmisliti koncept stana kojim će se zadržati osjećaj otvorenog prostora, a istovremeno omogućiti zatvaranje neovisnih zona koje služe različitim funkcijama. Mali stan od 50 kvadrata nije bio olakšavajući faktor u ovoj namjeri nego upravo suprotno. No, cilj je u konačnici postignut zahvaljujući dobro osmišljenom, kompaktnom funkcionalnom rasporedu i dobrim idejama koje su donijeli vlasnici tj. arhitekti.

Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki Studio

Arhitekti su napravili izmjene u tlocrtu

Budući da je riječ o stanu u staroj zgradi koji je imao nefunkcionalan raspored, arhitekti su se odlučili na neke tlocrtne preinake. Tijekom adaptacije srušili su zidove koji su dijelili hodnik te malu sobu i kuhinju. Kao rezultat toga, odmah nakon ulaska u stan pojavljuje se veliki prostor koji spaja blagovaonicu i kuhinju.

Ovaj dio stana ima direktan pristup kupaonici, spavaćoj sobi i dnevnom boravku, koji ujedno služi i kao gostinjska soba. Potpuno uklanjanje hodnika omogućilo je uštedu nekoliko četvornih metara.

Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki Studio

Tako se ostvarila ideja arhitekata da se prostor poveže.

Dnevni boravak je povezan sa spavaćom sobom širokim prolazom koji se može potpuno zatvoriti sustavom dvostrukih kliznih vrata. Zahvaljujući tome, prostor spavaće sobe koji se ne koristi tijekom dana vizualno je uključen u dnevni boravak, što mu dodaje prostranost.

Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki Studio

Namještaj po mjeri prema zamislima arhitekata

Povezanost prostora na kojoj su inzistirali arhitekti daje namještaj koji je izrađen po mjeri, a čiji koncept prema nacrtima vlasnika sadrži zanimljiva i praktična rješenja – poput skrivenog televizora, kućice za mačke ili dodatnih pretinaca za pohranu iza kuhinjskog pulta. Komadni namještaj uglavnom su vintage rabljeni modeli iz 1960-ih, koji su pažljivo obnovljeni te su u ovom stanu dobili novi život.

Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki Studio

Posebnost stana arhitekata je odvažna upotreba boja i materijala. Dominantne boje su opeka-smeđa na stropu i tamnoplava na zidovima i namještaju. Ova eklektična kombinacija također sadrži u bijelo pobojanu opeku koja čini super kontrast s elegantnim mramorom. Također su zanimljiv spoj furnir od izbijeljenog hrasta i bakrena ogledala koja sobama daju dubinu.

Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki Studio

Arhitekti vlasnici su se odlučili za nezaboravne, ikonske modele lampi renomiranih proizvođača kao što su Marset, &Tradition, Jielde, Oblure. Pažnju privlače i detalji – karakteristični bakreni stolarski okovi, kolekcija jantarnog stakla i šareni stakleni stolići za kavu.

Foto: Hanna Połczyńska / Kroniki Studio