Evo kako ćete spasiti sobne biljke od vrućina

Sobno bilje tijekom ljeta je nekako u drugome planu – posvetimo se onom koje smo zasadili na balkonu ili u vrtu pa se zna dogoditi da ovo u interijeru propadne. Naročito se to događa za vrijeme velikih vrućina.

 


Posljednjih dana temperatura je počela rasti pa bilje treba više brige kao ne se ne bi osušilo. No, ta briga je uglavnom oko vanjskog bilja, dok ono sobno bude pomalo zanemareno. A briga o sobnom bilju itekako je potrebna, naročito tijekom velikih vrućina jer ne pati samo vanjsko, nego i unutarnje bilje.

Donosimo vam nekoliko savjeta koji će spasiti vaše sobno bilje tijekom velikih vrućina i pomoći mu da preživi ljeto.

Foto: Snohetta

1. TLO U TEGLI

Najvažnije je po toplom vremenu ne dopustiti da se zemlja u loncu osuši. Na jakom suncu to se odnosi čak i na takve “neuništive” biljke kao što je zamiokulkas, koja može izdržati i preživjeti svakakve uvjete. Bitno je provjeriti zemlju ne samo na površini, nego malo prstima zagrebati ispod površine, kako biste vidjeli pravo stanje.

Foto: Jacob Antony, Unsplash

2. DIREKTNO SUNCE

Većini sobnih biljaka (iznimka su sukulenti i kaktusi) ne odgovara direktno sunce za vrijeme velikih vrućina. Nježnije biljke poput primjerice kalateje najbolje je ukloniti s izravne sunčeve svjetlosti ili ih staviti u sjenu. Ako primijetite da biljka često vene ili se na lišću pojavljuju opekline, to je jasan znak.

Foto: Qearl Hu, Unsplash

3. PREGRIJAVANJE TEGLE

Manje poznat problem propadanja bilja je pregrijavanje tegle. To se događa ako je biljka na direktnom suncu – tada i teglu obasjava previše sunca. Bez obzira koliko vaša biljka voli svjetlost, korijenje se može “spržiti” u tegli. Stoga pazite da se to ne dogodi.

Foto: Magali Merzougui-uqy, Unsplash

4. PROVJETRAVANJE PROSTORIJE

Ako je moguće redovito provjetravati sobu, bit će to odlično za uspješno preživljavanje biljki tijekom vrućina. Također, biljke se mogu iznijeti na balkon na “šetnju”. Ali to treba učiniti pažljivo: na sjenovitoj strani temperatura na ostakljenom balkonu može biti čak i viša nego u stanu ili vani.

Foto: Urban Jungle Blog

5. KLIMA UREĐAJ

Nemate balkon? Klima uređaj će vam ovdje pomoći. Samo zapamtite da klima uređaj ne biste trebali usmjeravati izravno na biljke. Prije svega, tako u njih puše suhi zrak – dakle bitno je rashladiti prostor u kojima su osjetljive sobne biljke.

Foto: Matus Gocman, Unsplash

6. OVLAŽIVAČ ZRAKA

Ako primijetite da je biljka pregrijana i presušena, trebate je obilno zaliti, poprskati i, ako je moguće, staviti je pored ovlaživača zraka. Po želji se može tretirati neki od sredstava koji djeluju kao cvjetni antistres.

Foto: Urban Jungle Blog
Foto: Urban Jungle Blog

7. ŠTETOČINE

I na kraju: štetočine! Visoke temperature i otvoreni zrak povećavaju rizik da se biljka zarazi. Stoga barem jednom svaka dva tjedna pregledajte biljke, posebno na stražnjoj strani listova i zavučenim dijelovima.

Foto: Polygon Garden