Dvorište i vrt su kod većine nedovršena priča – uvijek postoji neki detalj koji još nedostaje da bi sve izgledalo kao skladna cjelina i imao sve potrebne sadržaje. Naša kolumnistica Ingrid (@ingrid_home_interior) ovog je lipnja sa suprugom krenula u rješavanje nedostataka!
Kada se radi o uređenju dvorišta često se desi da ono padne u drugi plan prilikom renovacije doma.
Nerijetko je budžet upravo taj koji nas prizemlji i prisili da prihvatimo posijanu travu i pokoju biljku kao najljepši poklon.
Upravo ovakva situacija je bila kod nas. Možda malo umanjujem početno uređenje, ustvari smo posadili duž zidane ograde različite biljke, no nedostatak rubnika i ostalo dali su dojam nedovršenosti koji me mučio zadnjih godina.
Što zelenije, to bolje
Kako u interijeru tako i vani, volim zelenilo. Volim ona puna dvorišta drveća, bršljana, raznih biljaka s pokojim cvijetom. Bilo bi idealno da nam prednje dvorište nije prilično malo i svaki metar čini razliku.
Nekako je odluka sama po sebi pala da su biljke posađene uz rub trave i da podijele zeleni dio s ulazom na kojem su opločnici.
Kućica trenutno dominira i također čini granicu, no nju mislimo zadržati maksimalno još dvije godine, odnosno sve dok sin ima interesa za nju. Veselim se već sad kada će se taj novoposađeni dio razgranati i dio dvorišta s travom učiniti intimnijim.
Tko čeka taj i dočeka
Maslinu sam godinama čuvala u tegli, par mjeseci sam je čak imala u dnevnom boravku, sve nebi li je jednom posadili u prednjem dvorištu. Kroz zimu smo je nekada čuvali u plasteniku, dok posljednjih godina na terasi uz pokrivenu krošnju.
Eukaliptus prati gotovo identična priča. Njemu još nisam krenula oblikovati krošnju, što planiram u jesen. Eukaliptus inače izraste u visoko, široko drvo tako da će zahtijevati češće rezanje.
Stariji, koji smo mama i ja posadile pred 2-3 godine van, sada je već ogromno stablo. Nismo ga puno rezale jer nam kod plastenika ne smeta tolika krošnja, što neće biti slučaj ovdje gore pred kućom.
Također, novo posađeno je i stablo crvenog Callistemona (četkovac), lavanda i bijela hortenzija koja je tek počela s rastom, dva ružmarina (jedan u grm, drugi oblikovan u stablo) te trogodišnji limun. Ustvari, sve biljke (osim limuna) koje su već predugo čekale svoj red u teglama, sada su posađene.
Za prave stvari nikad nije kasno
S obzirom da smo prilično kasno (početkom prošlog mjeseca) posadili sve te nove biljke, samim time i cvatnja je nešto kasnija. Lavanda polako pokazuje znakove i čini mi se da bi mogla cvast početkom srpnja, dok je hortenzija posađena vrlo mala tek krenula s rastom te nju očekujem u cvatu u kolovozu. Ista stvar je i s ružmarinom, tek sada nakon više od mjesec dana u zemlji krenuo je s tamnijim i većim iglicama.
Jednostavno, sve te biljke bile su u teglama gdje su rasle vrlo sporo zbog nedostatka vlage iz tla i mogućnosti širenja korijena te samim time i biljke.
Stražnje dvorište poput čarobnjakovog šešira
Kao što sam spomenula, početkom svibnja odlučili smo se na mini makeover prednjeg dvorišta. Razgovarali smo što nam sve treba, što treba kupiti; od rubnika, biljaka do ukrasnih kamenčića.
Na kraju se dogodilo to da smo od sveg planiranog kupili samo 8 vrtnih ploča za pod ispod roštilja i jedan limun. Iako ispred kuće imamo malo mjesta, iza kuće je potpuno druga situacija. Ogromno dvorište iza kojeg se nadovezuje dio s plastenicima za proizvodnju cvijeća s raznim objektima u kojima, kako ja volim reći, ima svega, od igle do lokomotive.
Uopće nije čudno da smo “pronašli” toliko biljaka za sadnju (osim masline i eukaliptusa koji su bili planirani), opločnike koje smo stavili u funkciju rubnika s rubom u ravnini zemlje za kotač kosilice i ukrasne kamenčiće.
Nekako mi je ovako draže da nismo kupovali nove stvari i biljke već smo udahnuli nov život onima s vlastitog dvorišta.
Novi projekti
Za roštilj smo se odlučili da se nalazi nasuprot terase zbog lakšeg čišćenja te općenito mirisa i dima. U planu nam je kroz ljeto napraviti još mini “kućicu” , krov za njega, s nekim policama da ovaj dio iskoristimo maksimalno. Vanjska kuhinja na terasi time bi bila lakša za održavanje s par kuhališta i vodom.
Lijepo je vidjeti kada se trud oko trave isplati. Mjesečno prihranjivanje te svakodnevno zalijevanje ujutro i navečer transformirali su naš travnjak. Kada vidim ovako zajedno gotovo iz istog kuta razliku od 3 godine dobijem još veću motivaciju.