MIMOZA – otkrivamo kako će omiljeni cvijet influensera i dizajnera ostati svjež i lijep

Nježna i profinjena mimoza jedan je od glavnih simbola početka proljeća. Kako biste je što duže zadržali u svome domu u lijepom, ‘pahuljastom’ izdanju, nudimo vam nekoliko savjeta.


Rijetko tko može odoljeti mimozi, cvijećem koje svojom intenzivnom žutom bojom i pahuljastim cvjetovima donosi svježinu u svaki dom. Ona je i omiljeni poklon u ovo doba godine – ako želite razveseliti onoga kome idete u goste, svakako razmislite o nekoliko grančica mimoza.

Foto: Blooming one floral shop

Ova biljka (lat. Acacia Dealbata) koja se javlja potkraj zime i sramežljivo nagoviješta proljeće je ustvari vrsta bagrema, poznata kao srebrna akacija. Ime je dobila zbog karakteristične srebrno-zelene boje lišća.

Kod nas najčešće raste kao grm, a u svojoj domovini Australiji može doseći visinu od nevjerojatnih 45 metara!

Foto: Elena Popova, Unsplash

Iako nježna, mimoza je vrlo otporna i ljekovita

Ovaj grmoliki cvijet ima velika ljekovita svojstva. Kako se pokazala ljekovitom u čišćenju jetre, Kinezi je stoljećima koriste u svojoj tradicionalnoj medicini. Indijanci su mimozu pak koristili kako pripravak za oporavak od opeklina i ozljeda. Eterično ulje mimoze često se koristi u parfumeriji, dodajući mu note tuberoze i začina.

Foto: Flower Studio Shop

Iako vrlo nježnog, pa i krhkog izgleda (zbog žutih cvjetića) mimoza je vrlo otporna te može, ako ima dovoljno sunca, preživjeti i vrlo niske temperature. Kada je u našem domu, potrebno je znati nekoliko trikova kako je možete održati dugo svježom i lijepom.

Foto: Flower studio shop

Kako se brinuti za rezanu mimozu?

Još u cvjećarni možete prognozirati koliko će mimoza stajati u vazi. Ponekad, prije prodaje, kako bi grane dobile atraktivan izgled, polijevaju ih kipućom vodom. Međutim, nakon toga cvjetovi vrlo brzo uvenu. ‘Kuhanu’ mimozu možete prepoznati po nedostatku mirisa.

Foto: Freepik

Svježa mimoza, koja nije tretirana vrelom vodom, oduševljavat će vas ljepotom oko tjedan dana. Prije nego stavite buket u vazu, uklonite donje listove i nekim tvrđim predmetom lagano zgnječite peteljke. Vodu u vazi potrebno je mijenjati svaka 1 do 2 dana i istovremeno malo podrezati peteljke.

Foto: Nadia Valko, Unsplash

Mimoza u interijeru

Svijetlo žuto cvijeće u obliku nježnih pahulja može biti izvrstan naglasak u interijeru. Svakom prostoru dat će injekciju svježine i energije, nužno potrebe nakon zimskog sivila.

Prikupili smo tri ideje kako dodatno istaknuti ljepotu ovog cvijeća.

Foto: Fakin beautiful

Složite buket

Intenzivnih i vrlo upečatljivih žutih cvjetova, ali u isto vrijeme vrlo jednostavna, mimoza može biti prekrasan dodatak gotovo svakom buketu. Ipak, najbolje pristaje uz zeleno granje (idealno za ljubitelje jednostavnosti i minimalizma) ili drugo proljetno cvijeće poput tulipana, zumbula i narcisa.

Foto: Elit buket

Ispletite vijenac

Nježne grane mimoze izgledaju sjajno u vijencima i dodaju rustikalni šarm interijeru. Osim toga, mimozi se može dodati i drugo cvijeće ovisno o godišnjem dobu.

Foto: @debloemen.flower

Napravite aranžman od suhog cvijeća

Mimoza se lako suši. Da biste to učinili, prvo morate staviti svježi buket u vodu i pričekati da ga cvijeće “popije”. Nakon toga se grane ostavljaju u praznoj vazi podalje od radijatora i izvora topline. Kako cvijeće ne bi otpadalo, možete ga poprskati lakom.

Foto: One1flower
Foto: The Primitive home

 

Komentari