Želite smanjiti čišćenje na najmanju moguću mjeru u svome novome domu? Otkrivamo vam šest stvari koje bi bilo najbolje izbjegavati prilikom uređenja i nabavke namještaja te koje alternative umjesto njih odabrati.
Čišćenje je vruća tema u domu, zar ne? Nitko baš nije oduševljen time da svoj dom mora neprestano čistiti, kako bi izgledao lijepo i uredno. Nekima je to prava noćna mora. Bitno je stoga prilikom uređenja voditi računa i o ovom segmentu te birati elemente koji su manje zahtjevni za održavanje.
U nastavku donosimo šest stvari koje zahtijevaju češće čišćenje, ali vam nudimo i manje zahtjevne alternative!

1. Tamne armature
Tamna ‘vodovodna oprema’ je u trendu i obično se koristi kao efektan naglasak u kupaonicama ili kuhinjama sa svijetlim zidovima. Tamne slavine i tuševi izgledaju vrlo elegantno, ali samo ako su besprijekorno čisti. Ako na njih dospije prašina, kamenac ili neka mrlja (primjerice od tekućeg pudera ili masnoće od hrane), wow efekt će nestati.

Pored toga, masne mrlje se malo teže skidaju s crnih armatura. Stoga budite spremni na činjenicu da ćete morati često brisati takav vodovod. Za njegu je potrebno pažljivo odabrati proizvode za čišćenje kako biste izbjegli oštećenje i promjenu boje premaza.
Isto vrijedi i za mat crne prekidače na kojima su otisci prstiju previše vidljivi. Morat ćete ih brisati puno češće od bijelih. Također, nije preporučljivo koristiti agresivne kemikalije, jer to može oštetiti mat završni sloj. Zato birajte svjetlije i po mogućnosti da nemaju mat površinu.

Odabir svjetlijih nijansi pomoći će vam da izbjegnete stalnu borbu s mrljama i prugama. Primjerice, razmislite o kromiranim slavinama. One, za razliku od crnih i zlatnih, ne zahtijevaju tako pažljivu njegu, čak i ako živite u dijelovima gdje je tvrda voda.

2. Umivaonik
Nadgradni umivaonici izgledaju estetski vrlo lijepo, ali s vremenom se vlasnici počnu žaliti da nisu dovoljno duboki, pa zbog toga voda prska okolo te se slijeva niz vanjske stjenke umivaonika i napravi poplavu. Osim toga, razmak između takvog umivaonika i zida često je premali, što također otežava čišćenje.

Predlažemo neke jednako elegantne opcije, kao što je primjerice umivaonik integriran u radnu ploču, odnosno uronjen u ormarić.

3. Lajsne, štukature i cigla
Lajsne i štukature dodaju eleganciju interijeru, ali zahtijevaju redovito održavanje. Prašina i prljavština se nakuplja u udubljenjima i na rebrastim površinama. Suha krpa baš neće pomoći jer zna zamazati odnosno ostaviti mrlje, naročito ako redovito ne brišete. Također će trebati puno vremena za njegu teksturiranih elemenata: na primjer, zid od opeke treba obrisati barem jednom mjesečno tvrdom četkom i sapunicom.

Predlažemo umjesto lajsni i opeke drvene panele, letvice ili primjerice perive tapete.

4. Otvorene police
Otvorene police izgledaju vrlo lijepo i atraktivno u prostoru, ali oduzimaju puno vremena za brisanje prašine, pogotovo ako su tamne. Prvo treba sve počistiti, obrisati, pa vratiti knjige i ostale stvari na svoje mjesto…

Ako niste spremni trošiti vrijeme na ovo, razmislite o policama koje imaju fronte od prozirnog stakla. Tako će njihov sadržaj biti vidljiv vani, a prašina će znatno manje dopirati unutra. U ovakve staklene police možete stavljati sve – od posuđa, čaša, dekoracija pa do knjiga.

5. Zrcalna vrata
Ogledala vizualno povećavaju prostor i dodaju svjetlost, ali zahtijevaju i redovito održavanje. A u kući u kojoj žive mala djeca, morat ćete ih brisati posebno često. Djeca vole gledati svoj odraz u ogledalu i ostavljati otiske prstiju na njemu. Kako biste održali savršen izgled, ogledalo trebate redovito brisati mekom krpom, papirom ili posebnim maramicama i sredstvima za čišćenje prozora.

Želite li smanjiti dnevno vrijeme čišćenja za najmanje deset minuta, dajte prednost ormarima i površinama koje nisu obložene ogledalima.

6. Tamni pod
Na tamnim podovima, kao i na crnim vodovodnim instalacijama, prekidačima ili otvorenim policama vidi se prašina, sitni otpad, kapljice vode i mrlje. Mokro čišćenje će dati samo privremeni rezultat – često se nakon sušenja na podu pojavljuju mrlje.


Pokušajte podove obložiti nekom svijetlijom bojom, a naročito su zahvalni podovi s uzorkom, jer su znatno lakši za održavanje.

