INDIZAJN TALK Lord Čardak svestrani je čuvar naše baštine

Mislav Lešić svestrani je mladi umjetnik koji si je zadao zadatak da na svoj osebujan i zanimljiv način čuva našu tradiciju i baštinu. I čini to vrlo uspješno. U Županji, Rijeci, Zagrebu i Puli sigurno ste primijetili murale koji vas pozivaju da zastanete i dobro ih promotrite. Želja mu je da svojim radovima bar na trenutak ljudima uljepša dan.


Mislav Lešić, poznat pod umjetničkim imenom i kao Lord Čardak, talentirani slikar iz malog sela Bošnjaci smještenog kraj Županje ujedno je i ilustrator te glazbenik koji cijelim svojim bićem „živi Slavoniju“. Slikama priča priče na svoj, vrlo prepoznatljiv način. U svim njegovim djelima vidljivo je duboko poštovanje prema tradiciji, obitelji, običajima. Kao glazbenik svoju kreativnost izražava u bendu Ukleti dukat. Želio je spojiti dva oprečna pravca, zvuk tamburice i psihodelični rock i time stvorio, mogli bismo reći, novi glazbeni žanr. Odavno sa druma njegov je prvi album, nastao 2022.  koji govori o jednom danu na slavonskom selu.

Vrlo ste kreativni – slikar, ilustrator, glazbenik, čuvar baštine… Moglo bi se reći da nikad ne
mirujete! Prevladava li nešto od svega toga? Čemu se najradije posvećujete?

Hahaha, definitivno nikad nije dosadno! Projekata ima puno i volim mijenjati medije, ali
slikarstvo mi je i dalje najdraže.

FOTO: MISLAV LEŠIĆ/Poslijepodnevno kolo, 2023.

Što je šokačka avangarda?

To je moj nadimak za alternativna umjetnička spajanja s narodnom kulturom Slavonije. Obuhvaća i vizualni i glazbeni stil kojim se već neko vrijeme bavim, a cilj mu je oplemeniti pogled na suvremeni slavonski život . U tom procesu spajam stilove poput realizma, secesije i psihodeličnih postera iz 60-ih, te pokušavam stvoriti “pomak” u doživljaju narodne kulture.

FOTO: MISLAV LEŠIĆ/Kuća u centru Bošnjaka (Babogrečeva)

Kada se kod vas javila želja za radom na folklornoj tematici?

Nakon studija vratio sam se u selo i ondje proveo neko vrijeme. Pogled na stare kuće i narodne nošnje, sada iz perspektive formalnog obrazovanja, potaknuo me da razvijam vlastiti seoski slikarski stil – akademski u pristupu, ali s folklornim temama. Inspiraciju sam pronašao u radovima slikara kao što su S. Tomerlin i J. Bužan. Uočio sam kako se danas vrlo malo slikara bavi ruralizmom i da je u vremenu hipermodernizma izuzetno neočekivano slikati selo.

Kako i kada je nastala ideja o muralima s folklornim motivima? Proces se čini prilično
zahtjevan.
Kako sam počeo slikati selo, tako su i drugi mediji kojima se bavim – poput murala i postera –
prirodno prešli na tu temu. Murali su posebni jer mijenjaju atmosferu prostora u kojem nastaju. Sam proces prijenosa skice na zid je vrlo zanimljiv – često ljudi ne znaju crtam li nešto smisleno ili samo šaram po zidu haha! 😄

FOTO: MISLAV LEŠIĆ/Vuk, Županja 2023.
FOTO: MISLAV LEŠIĆ/Dolac – Ulična rapsodija, 2021.

Otvorili ste i grafički studio Čardak Studios. Vaši plakati su vrlo originalni i ne prikazuju tipične slavonske motive. Je li publika to prepoznala? Kako reagiraju vaši Bošnjačani i Županjci?

Čardak Studios je moj mali grafički i tiskarski obrt u kojem radim dizajn, majice, cekere i artprinteve s ilustracijama koje na razne načine tematiziraju slavonski život. Mogu reći da su Slavonci to prepoznali – dosta radim u slavonskim mjestima, uključujući i moje Bošnjake i Županju. Imao sam prilike ostvariti suradnje o kojima sam nekada samo sanjao – od Muzeja bećarca, do raznih knjiga, festivala i bendova.

FOTO: MISLAV LEŠIĆ/RĆS Bošnjaci 2023

Vaše izložbe poznate su pod nazivom Realizam ćorava sokaka. Zašto baš taj naziv? U intervjuima često spominjete da vam je cilj očuvanje tradicije i bogate baštine. Je li publika to prepoznala?

Realizam ćorava sokaka moj je dugogodišnji projekt solo izložbi. Želio sam pod jednim imenom okupiti slike i grafike, ali ih predstaviti na drugačiji način. Podovi izložbi znali su biti prekriveni slamom, moj bend je svirao na otvorenjima, a često smo imali i projekcije. U Bošnjacima već nekoliko godina povremeno organiziramo mali RĆS festival s radionicama narodne kulture, scenskim skečevima, tamburašima i bendovima. Kroz takav format želimo mladima približiti zabavnu i edukativnu stranu narodne baštine.

FOTO: MISLAV LEŠIĆ/RĆS Klet

Koji su vam planovi za budućnost? Na čemu trenutno radite?

Trenutno zajedno sa svojom zaručnicom Emom pripremam knjigu ilustracija koja predstavlja završetak naše prošlogodišnje rezidencije u Parizu. Također radim na izložbi koja će biti postavljena u rujnu u Galeriji Ružić u Slavonskom Brodu – čeka nas jedno veselo i radno ljeto!