Rasvjeta je pored praktičnog pomagala koje daje izvor svjetla i bitan estetski element koji može transformirati cijeli prostor. Za sve koji namještaju dom ili razmišljaju o makeoveru, imamo korisne informacije i savjete za odabir rasvjetnih tijela u interijeru.
Rasvjeta je oduvijek bila osim praktičnog i estetski element u domu, a moderna rasvjeta stvara udobnost i ugodu. Uz pomoć rasvjete možete podići izgled svoga doma, ali se u njemu i bolje osjećati. Isto tako, rasvjeta čini pomake u percepciji nekog prostora jer može vizualno promijeniti proporcije prostorije.
Stoga odabir rasvjetnih tijela za vaš dom nije samo odlazak u trgovinu po novu žarulju, već proces stvaranja stila ili doprinos postojećoj estetici u vašem domu.
U suradnji s Lesninom donosimo vam savjete i informacije koje će vam pomoći da odaberete prave modele lampi, visilica, plafonijera… za svoj dom te ga učinite funkcionalnijim, ljepšim, ugodnijim i opuštenijim mjestom.
Pomni plan rasporeda
Svako uređenje kreće od planiranja, pa tako i rasvjetna tijela. Vrlo je bitno unaprijed odrediti gdje će doći rasvjeta te razmisliti o najboljim pozicijama. Pravilna raspodjela svjetla može sakriti nedostatke prostorija i naglasiti njihove prednosti.
Ispravno odabrani modeli rasvjete omogućuju vizualno povećanje proporcija prostorije, podjelu prostora na zone i postavljanje potrebnih naglasaka u interijeru.
Koristite više izvora svjetlosti
Izvora svjetla nikad nema previše – ključ dobre rasvjete u interijeru leži upravo u pravilnoj kombinaciji različitih izvora svjetlosti. Idealno bi bilo da ih u jednoj prostoriji bude najmanje tri.
Lusteri, zidne, stolne i podne lame kao i ugradbena stropna i zidna rasvjeta – sve će to pomoći u postavljanju naglasaka u interijer i stvoriti pravu atmosferu, ali i pomoći da prostor bude bolje osvijetljen.
Uzmite u obzir trendove
Prilikom odabira rasvjete obavezno se raspitajte o trendovima – oni su dobrodošli u svim interijerima, a manji elementi poput rasvjete su idealni za unošenje trendova. Jer, njih je lakše mijenjati kada više ne budu aktualni nego neke veće komade ili fiksne elemente poput podnih i zidnih obloga i ugradbenog namještaja.
Primjerice, u trendu su modeli poput visilica, LED traka i ugradbene LED rasvjete te zidnih lampi. LED rasvjeta pruža neograničen prostor za eksperimentiranje s interijerom i imaju niz važnih prednosti u odnosu na tradicionalne izvore rasvjete. Primjerice, LED rješenja štede do 85% energije, imaju dug vijek trajanja – do 25 godina, a također pružaju rasvjetu koja je nalik prirodnoj.
Od materijala su u trendu staklo i krom. Kromirane lampe izvrsna su opcija za one koji žele ostati u trendu, ali nisu spremni na drastične promjene. Sjajni metal izgleda impresivno i dodaje odvažnost interijeru.
Dodajte boje i klastere
U trendu su također i klasteri koje možete kupiti kao gotov model ili sami nanizati nekoliko visilica koje mogu biti posve različite ili pak iz iste linije, istih ili različitih dimenzija i boja.
Takvo grupiranje izgleda odlično iznad stola ili pak kuhinjskog otoka i šanka. Izbjegavajte postavljanje u druge dijelove stana, osim možda pokojeg kuta u dnevnom boravku ili u stubištu, kada imate veliki otvoreni prostor.
Također, ne libite se koristiti različite boje za rasvjetu kao i materijale. Iako su krom i staklo u trendu, razmislite o zlatnim i bakrenim premazima te staklu, plastici ili aluminiju u boji. Ili recimo crnoj? Rasvjeta u očitijim ili tamnijim bojama može postati moderan naglasak u interijeru.
Stvorite ugodnu atmosferu toplim osvjetljenjem
Temperatura svjetlosti uvelike utječe na percepciju prostora. Kako biste stvorili najugodniju i najudobniju atmosferu u svom domu, odaberite lampe, visilice i druga rasvjetna tijela s toplim ili prirodnim svjetlom. Također, možete dodati sjenila u boji koja će obojiti svjetlost u različite nijanse.
Čak i kada je u pitanju minimalistička rasvjeta, toplo svijetlo će omekšati sve i donijeti toplinu.
Dozirajte jačinu svjetla
Nema ništa gore od jakih svjetala koja čine da se osjećate poput izvođača na pozornici ili na pregledu kod liječnika. Osim što nepovoljno utječe na vid, ometa koncentraciju i može izazvati osjećaj umora, jako svjetlo ne djeluje estetski nimalo lijepo u prostoru. Dizajneri savjetuju da ne zanemarite dimere za podešavanje svjetline i odaberete žarulje s toplijim bijelim svjetlom.
Bitno je raspodijeliti jačinu svjetla po prostorijama: 75 W za kuhinju, 75 do 80 W za dnevni boravak, 75 W za gornju rasvjetu i 60 W za bočnu rasvjetu u kupaonici.
Ne zaboravite na radnu rasvjetu
Rasvjeta u domu potrebna prije svega iz praktičnih razloga – kako bi se olakšali svakodnevni poslovi i aktivnosti. Stoga u kuhinji ne možete bez dodatne rasvjete za radnu ploču i stol za blagovanje, u radnom prostoru – bez stolne svjetiljke, a u spavaćoj sobi – bez lampe za čitanje.
Još nekoliko savjeta:
+ neka rasvjeta postane središnji element interijera. Kupite modele koji će privući svu pažnju.
+ odaberite kvalitetne svjetiljke provjerenih marki. Prije svega, ovo je važno za vašu sigurnost: jeftini modeli mogu predstavljati opasnost od požara.
+ u malim sobama s niskim stropovima možete vizualno povećati prostor organiziranjem svjetla “niotkuda” – postavljanjem podnih svjetiljki, malih visećih svjetiljki ili svijećnjaka.
PROMO