U POTRAZI ZA NOVIM DOMOM: Mirjana Mikulec otkriva prednosti i mane novogradnje

Jedno od pitanja s kojima se svi suočavaju kod kupnje stana jest – novogradnja ili starogradnja. Što o tome kaže dizajnerica Mirjana Mikulec i agent za prodaju nekretnina Ksandro Kovačić, saznajte u nastavku!

 


Kada se približi trenutak odluke o kupnji nekretnine važno je odgovoriti na nekoliko pitanja. Jedno od njih svakako je novogradnja ili starogradnja i upravo to pitanje klijenti najčešće postavljaju.

Postoji li univerzalan odgovor? O tome je dizajnerica Mirjana Mikulec popričala s agentom iz svoje agencije za nekretnine, Ksandrom Kovačićem.

Screenshot

“O tome što je bolje kupiti ne postoji univerzalan odgovor. Potrebno je uzeti u obzir puno faktora. I starogradnja i novogradnja imaju mane i prednosti… Pozitivno kod novogradnje je financijski moment: imamo mogućnost da kupac ne plaća 3 posto poreza na nekretninu kad kupuje stan ili kuću od investitora direktno. Pored toga, banke više vole novogradnje i puno je jednostavnije dobiti kredit, a i manje kamatne stope su moguće”, ističe Ksandro Kovačić te dodaje.

“Kod novogradnje imamo još jednu bitnu stvar a to je garancija. Većina investitora daje garanciju na nekretninu koju kupujete. Također, nema toliko kvarenja stvari u novogradnji, kao u starogradnji. Prvih nekoliko godina vi nećete imati problema s nekretninom”.

Screenshot

“Ustvari, puno brže se dobije kredit, čim imate garanciju. Sad smo pričali o pozitivnim stvarima, red bi bio da se dotaknemo i onih negativnih. Po meni su to mali tlocrti, odnosno male prostorije. Standardne dimenzije prostorija su sve manje, a od arhitekata i dizajnera se očekuje da se što više toga uspije staviti u jednu prostoriju.”, dodaje Mirjana Mikulec s čime se Ksandro složio.

“U novogradnji su definitivno male prostorije, naročito spavaće sobe. Također, i visina stropova. Samo 2,60 metra je nekakva normalna visina stropova danas, a to je premalo”, navodi Ksandro.

Projekt: Mirjana Mikulec interijeri / Foto: Marko Cindrić

“Primijetila sam da u nekretninama višeg cjenovnog ranga stropovi idu čak do 2,90 metara što je genijalno, ali je jako rijetko”, dodaje Mirjana.

Kao još jednu negativnu stvar Ksandro je naveo rokove, s kojima se uvijek kasni. Dogovoreni rokovi se probijaju, i to za dulje od nekoliko mjeseci.

Screenshot

Kao što ste i sami mogli zaključiti, zbilja ne postoji univerzalan odgovor na pitanje što je bolje kupiti, novogradnju ili starogradnju. Svaki ima svoje dobre i loše strane, pa je najvažnije uzeti u obzir faktore koji u vašem slučaju utječu na tu odluku. Danas smo ukratko prošli prednosti i mane novogradnje, a uskoro donosimo mane i prednosti starogradnje.

 

 

Komentari