INDIZAJN TALK Organizatorica prostora iz Zagreba otkriva kako imati uredan dom svaki dan

Petra Pupić prva je KonMari konzultantica u Hrvatskoj koja zadovoljstvo pronalazi u organizaciji domova i ureda, a radi to vrlo uspješno. Uredan dom koji zrači srećom temelj je radosnog života, a ona je tu da vam pomogne to ostvariti. Kako izgleda njen radni dan i koje savjete je pripremila za naše čitatelje pročitajte u InDizajn Talku.

 


 

Petra je završila KonMari tečaj za konzultante te za to dobila certifikat. Riječ je o metodi raščišćavanja osobnih stvari tako što se polazi od emotivne vrijednosti tih stvari. Potrebno je zadržati samo ono što doista volimo i čemu se veselimo. Nered je naš najveći neprijatelj pogotovo što često nesvjesno gomilamo stvari bez posebne svrhe. No, to ne mora biti tako ako se držite nekoliko pravila. Njen rad i savjete možete pratiti na Instagram profilu i web stranici Root of Joy.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

MARIE KONDO KAO INSPIRACIJA

Kako se postaje KonMari konzultantica?

Za pristup certifikaciji potrebno je pročitati dvije knjige od same Marie Kondo i napraviti svoje vlastito KonMari raščišćavanje odnosno KonMari festival koji uključuje sve predmete koje posjedujemo. Raščišćavanje se radi po kategorijama: odjeća, knjige, papiri, komono (razni predmeti) i na kraju sentimentalne vrijednosti.


Certifikacija se odvija tako da se u prvom koraku odsluša cijela edukacija. Nakon edukacije svaka osoba dobije svog mentora s iskustvom koji ju prati i evaluira njen rad. Potrebno je predavati izvještaje rada s minimalno dva klijenta od kojih jedan mora proći cijeli KonMari festival. Nakon uspješne evaluacije pristupa se pisanom ispitu, te nakon njega slijedi završni intervju.

PHOTO COURTESY OF KONMARI MEDIA, INC.

Kako ste došli do ideje da tadašnju karijeru zamijenite ovim u potpunosti različitim zanimanjem? 

Temu organizacije prostora sam pratila od ranih srednjoškolskih dana na YouTubeu ili Pinterestu, međutim prilikom upisa na fakultet vidjela sam da je tako nešto tada bilo moguće samo raditi u Americi. U to vrijeme je ionako ljubav prema psihologiji bila veća pa ta spoznaja nije puno utjecala na moju odluku. Nažalost, psihologiju nisam uspjela upisati već sam završila Ekonomski fakultet na Sveučilištu u Zagrebu kao svoj drugi izbor. Svoje dvadesete sam provela nesretna u tom pozivu, uvijek se nekako educirajući s nadom da ću se vratiti na psihologiju i rad s ljudima.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

U nekom trenutku, Marie Kondo je doprijela do svih nas i nakon što sam za sebe i svoj prostor napravila KonMari festival i vidjela kako stvari ostaju pospremljene, istražila sam kako bih mogla dugogodišnji hobi pretvoriti u posao. Srećom, organizacija prostora uključuje rad s ljudima i njihovim emocijama tako da u poslu imam prisutnu i svoju ljubav prema psihologiji.

U mome slučaju je zbilja vrijedila ona: “kada nam se zatvore vrata, negdje će nam se otvoriti prozor.”


U čemu su specifičnosti takvog načina organiziranja prostora?

Na funkcionalnoj razini KonMari metoda ima način organizacije po kategorijama a ne po prostorijama. Na primjer rješava se sva odjeća koju imamo, umjesto sobe ili ormara gdje odjeća stoji. Međutim, KonMari metoda također daje naglasak na osjećaje; kako se osjećamo u našem prostoru i s našim predmetima u odnosu na logiku ili mentalne razloge.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

Cilj je biti okružen najdražim predmetima koji  nam bude iskru radosti. Na primjer, kada birate držač ključeva, izaberite onaj koji vam je jako poseban. Neki predmeti su na prvi pogled samo funkcionalni, ali njihova namjena nas usrećuje i olakšava dan. Kada prođete sve svoje predmete na taj način, jako dobro naučite čuti svoju intuiciju, što donosi benefite i na drugim životnim poljima. Kasnije je lako održavati red u svome prostoru jer jako brzo osjetite što vam točno više ne odgovara i kako to maknuti/zamijeniti.

Naravno, i zbog osjećaja iskustva kojeg ste prošli metodom, odnosno osjećaja posljedice kada ste bili okruženi svim nepotrebnim predmetima, hrpama i odlučivanjem, sada puno brže djelujete dok su stvari na razini uzroka.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

Tko su vaši klijenti?

Moram reći da je jedna od ljepota ovog posla što imam široku lepezu klijenata. Od tinejdžera koji prelaze iz osnovne u srednju školu i mijenjaju svoju sobu, mladih ljudi koji započinju prvi put svoj samostalni život, parova koji zajedno useljavaju, parova koji odlaze u mirovinu i rade veliko raščišćavanje, osobe koje su izgubile voljenu osobu i žele pomoć oko njihovih i svojih stvari, obitelji s djecom koje žele u svoj dom uvesti bolji red i rutinu, osobe koje preseljavaju u nove prostore te firme i obrti kojima je potrebno da uredi i prostor budu posloženi na detaljan način kako bi bili produktivniji.


Kako izgleda vaš radni dan kada prihvatite projekt?

Projekt može biti samo jedna kategorija, na primjer, netko želi pomoć s velikom količinom knjiga i s vezanošću koju ima s njima, dok može biti i cijeli KonMari festival, što znači da ćemo proći sve predmete u stanu/kući (ali tako da se držimo kategorija). U oba slučaja je potrebno odvojiti par uzastopnih dana za jednu kategoriju.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

Počinjemo s stavljanjem kategorije na jednu hrpu, u slučaju knjiga, spuštamo ih sa svih polica i iz svih soba ih donosimo na jedno mjesto (stol ili pod). Već prilikom spuštanja knjiga na hrpu to radimo na način da hrpu stvaramo u potkategorijama, romani na jednu stranu, enciklopedije na drugu itd. Potom očistimo police i prostor gdje su se nalazile. Tada krećemo s potkategorijom koja je najlakša za klijenta gdje on podiže knjigu po knjigu i pokušava osjetiti koliko ju zbilja voli imati ili ju drži iz nekog uvjerenja (npr. poklonjen dar).

Kada znamo što ostaje a što se donira, fokusiramo se na sami prostor, gdje će ta kategorija imati svoje mjesto i je li potreban neki organizator u slučaju manjih predmeta ili u slučaju većih predmeta neke nove ladice, police, ormar.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

Koliko će trajati kategorija ovisi o veličini te kategorije i koliko vremenski klijent odlučuje o svakom predmetu. Za većinu predmeta odlučivanje teče dosta brzo i jasno dok na drugima zastanemo jer imaju svoju priču. Prosječno jedna kategorija traje tri dana, svaki dan između 3-5 sati. Na kraju završene kategorije, klijentu šaljem slike prije i poslije, popis gdje donirati predmete koji mu više nisu potrebni te popis što i gdje je potrebno nabaviti za sami prostor. Kada se radi o projektu selidbe onda to izgleda isto samo što još imamo pakiranje i organizaciju samih kutija u selidbi prije nego li se usredotočimo na novi prostor.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

 

SAVJETI KOJIH BI SE TREBALI DRŽATI

Što mislite, zašto tako brzo nastaje nered u našim domovima?

Rekla bih iz dva razloga, prvi razlog je što svaki predmet koji posjedujemo nema svoje točno određeno mjesto. Drugi razlog je što ne doniramo predmete koji nam više ne trebaju ili ih više ne volimo. Vrlo često ih samo maknemo u dubinu ormara. Moja preporuka je uvijek imati košaru ili veću kutiju za donaciju, najbolje u predsoblju. Na taj način, svaki puta kada uočimo da nam nešto ne treba ili ne želimo, odmah odložimo u tu košaru. Kada se košara napuni, stavimo sve u vrećicu i iznesemo iz našeg prostora.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

Koja biste tri savjeta dali našim čitateljima dok smo još u počecima nove godine?

Prvi savjet. Ako prostor u kojem živite i radite nije namješten tako da vam olakšava dnevni raspored i da vam ne pruža oazu mira i produktivnosti, zadajte si raščišćavanje i organizaciju prostora kao posebni projekt u ovoj godini s određenim rokom i krenite raščišćavati kategoriju po kategoriju. Glavno i veliko raščišćavanje bi se trebalo odviti samo jednom, kasnije je samo stvar održavanja i dnevnog (ne)reda.

Drugi savjet se tiče upravo tog dnevnog nereda. Savjetovala bi da dnevno pospremanje od 20-30 min bude dio vašeg dnevnog rasporeda. Ako je moguće, završite dan s pospremljenom kuhinjom i vraćanjem stvari na svoje mjesto, a ujutro kratko pospremite kupaonicu nakon korištenja, spavaći krevet i dnevni boravak od večeri prije.

FOTO: PRIVATNI ARHIV

Treći savjet koji bih voljela dati se tiče doživljaja neurednosti kod nas samih ili kod drugih osoba. Ako osoba ima jako neuredan prostor to ujedno ne znači da se radi o neurednoj osobi. Neuredan prostor je samo zrcalo sistema življenja koji ne funkcionira ili emocionalne situacije u kojoj se osoba nalazi u tom periodu života. Ako kod bližnjih osoba vidimo neurednost, nemojmo osuđivati već probajmo saznati što im se događa u životu i da li trebaju pomoć. Raščišćavanje prostora možda neće riješiti glavnu situaciju, ali će svakako donijeti dio mira, bolji pogled na tu situaciju i bolje ideje za daljnje korake. No ukoliko je situacija takva da je pospremanje zadnji prioritet, nemojte sebe ili druge promatrati na način da neurednost automatski uzimate kao karakternu osobinu.

FOTO: PRIVATNI ARHIV
Komentari