Bijela ili siva boja, više drveta, praktičnost i dobar dizajn – ovo je nešto što vam vjerojatno prvo pada na pamet kad su u pitanju kuhinje u skandinavskom stilu. Pogledajmo kakav se kuhinjski interijer može pripremiti od ovih ‘sastojaka’ i kako možete dodavati druge boje i drvo
Skandinavski stil je neprolazni klasik, ma koliko mu poziciju na tronu ugrožavali modernizirana klasika ili pak industrijski stil. Ovaj dizajn sa sjevera Europe uvijek će imati svoje poklonike. A oni ga vole i cijene zbog njegove jednostavnosti, praktičnosti i funkcionalnosti te nastojanja da se unese prirodni štih i istakne vrijednost svakodnevnog, običnog života.
Ako ste u potrazi za inspiracijom za svoju kuhinju u skandi stilu, donosimo vam sedam primjera koje, iako imaju isti nazivnik u smislu stila, ustvari – pričaju svoju priču. Inspirirajte se i pogledajte kako možete osmisliti prostor male kvadrature!
1. NOSTALGIČNI VINTAGE
Skandinavski dizajn, iako počesto asketski, vrlo je ugodan i nerijetko ostavlja nostalgičan dojam. Ako takav dojam želite još više pojačati kao i atmosferu topline, uključite vintage elemente.

Također, dodajte nešto ‘slatko’ poput bucmastih, zaobljenih hladnjaka, retro tostera ili vrčeva koji nikoga ne ostavljaju ravnodušnima. Za veću douz topline razmislite svakako o drvenim površinama, kao i nostalgičnim dekoracijama, te umjesto klasičnih ormarića na zid stavite otvorene police.

2. MODERNI SELJAČKI PODOVI
Skandinavci obožavaju u bijelo bojati ne samo zidove i namještaj, već i pod. Ako vam se ova odluka čini previše radikalnom, odvažite se barem odreći pločica te pod obložite drvetom, makar je riječ o kuhinji. Dizajnerica Elena Sidorina i njezini klijenti odlučili su napraviti takav pod u stanu u Sankt Peterburgu.

Inspirirajte se ovim primjerom i imajte na umu da je najbolja opcija za pod – hrast. Njegova prirodna nijansa dobro djeluje na bijelim površinama.
A za zidove odaberite, kao i ovdje, onda keramiku, i to neku upečatljivog uzorka, koja čini super spoj s drvenim podovima.

3. SKANDI + JAPAN
U ovoj toploj kuhinji u kojoj drvo dominira, očituje se ne samo skandinavski, već i japanski utjecaj. Oba ova stila imaju zajedničke crte – jednostavnost i prirodnost.

Kuhinjski namještaj ovdje je gotovo u cijelosti od drveta, ali minimalistički dizajniran, ravnih i pročišćenih linija, bez uklada odnosno lajsni na frontama. Monotoniju koju može izazvati drvo razbijaju pločice i radna površina u svijetlim bež i sivim tonovima.
Nama se naročito sviđa koncept blagovaonskog dijela koji se naslanja, radi uštede prostora

4. ‘MANJE JE VIŠE’ NA SKANDINAVSKI NAČIN
Ako pojačate ravne linije, minimalan broj detalja te sve uredite monokromatski, skandinavska kuhinja može biti i prilično asketska te ozbiljno naginjati minimalizmu. Ovo je izvrstan prijedlog za one koji žele u svojoj skandinavskoj kuhinji imati koncept ‘manje je više’.

No, i unatoč željenom minimalizmu, uvijek je dobro u svojoj asketskoj kuhinji imati i nekoliko zanimljivih predmeta. U kijevskom stanu kojeg je dizajnirala Evgenija Dubrovskaja, ovu ulogu imaju dvije dizajnerske stolice Fritz Hansen s neobičnim šiljastim naslonima kao i dvije crne zidne lampe.
Drvo je tu, naravno, da utopli prostor!

5. NE MORA SVE BITI BIJELO
Skandinavska kuhinja ne mora biti bijela. Ali ako odlučite dodati boju, odaberite jednostavne i jasne nijanse – blage pastelne, neutralne ili tamne. Primjerice, tamnoplavu, kao u projektu studija Aiya Design koja je doista savršena sa svojom dozom profinjenosti i smirenosti koju nudi.

Ako želite dodatnu dinamiku i više boja, poigrajte se pločicama. Ove podne, 3D uzorka, sadrže sve glavne boje ovog interijera!
Dodatni adut ove kuhinje su otvorene police – u kombinaciji s ormarićima obloženima lajsnama daju kuhinji ugodan izgled i prizivaju atmosferu tople seoske kuće.

6. POVEZANOST S PRIRODOM
Želja za približavanjem prirodi važna je karakteristika skandinavskog dizajna. Vlasnici moskovskog stana, kojeg su dizajnirale Ariana Akmad i Tatjana Karjakina imali su sreće u tom približavanju prirodi jer ispred kuhinjskog prozora imaju pogled na zimzelena stabla. To je uvelike kompenziralo strogost crno-bijelog kuhinjskog okruženja.

Dizajneri su učinili još jedan iskorak prema prirodi stavljajući šank ploču pored prozora koja pruža mogućnost sjedenja kraj prozora s pogledom na opuštajuće zelenilo. Nepostojanje zavjesa pruža direktan kontakt s prirodom. Naime, činjenica da je kuhinja zaklonjena od pogleda visokim stablima, zavjese nisu bile potrebne.

Dodatno, ozbiljan minimalistički dojam koji ostavlja kuhinja ublažen je detaljima, od kojih neki imaju i sjajnu površinu.

7. CRNO-BIJELA I CHEVRON PARKET
Pored bijele, u skandinavskim interijerima, pa tako i kuhinjama je obilno zastupljena i crna. Dizajneri iz studija Odnushechka, koji su uredili mali stan za ljubitelje skandinavskog dizajna, također su uzeli ovu kombinaciju kao osnovu.

Bijela je ovdje odgovorna za praktičnost, a crna za ljepotu, dubinu i malo otmjene dramatičnosti. Pažnju u ovoj kuhinji plijeni i prekrasan parket slagan u chevron uzorak. On je prisutan na podovima u cijelom stanu (osim kupaonice), tako da se stvara dojam kontinuiteta i povezanosti.

Izvor: AD Russia