Ugledni arhitektonski bijenale u Veneciji, koji se održava po 19. puta dodijelio je nagrade i posebna priznanja najboljim projektima. Pogledajte što se najviše svidjelo žiriju!
Par dana nakon što je počelo 19. Bijenale arhitekture u Veneciji, dodijeljene su i nagrade najboljim projektima. Ovo je jedno od najvažnijih i najdugovječnijih kulturnih događaja u svijetu koje okuplja arhitekte, umjetnike i kreativce. Ovogodišnja tema je Intelligens. Natural. Artificial. Collective, pod kustoskim vodstvom poznatog arhitekta Carla Rattija. Fokus je bio na klimatskim promjenama te kako se s obzirom na to može aktivno oblikovati svijet.
Donosimo u nastavku nagrađene projekte koji se na zanimljiv način bave ovom tematikom i općenito ekološkim problemima te su u svojim projektima pokrenuli važna društvena pitanja.
Nagrade i priznanja su dodijeljeni u sljedećim kategorijama:
Zlatni lav za najbolje nacionalno sudjelovanje
Posebno priznanje za nacionalno sudjelovanje
Posebno priznanje za sudjelovanje
Zlatni lav za najbolje sudjelovanje na 19. izložbi Intelligens . Natural. Artificial. Collective
Srebrni lav za obećavajuće sudjelovanje na 19. izložbi Intelligens . Natural. Artificial. Collective

1. CANAL CAFE, studio Diller Scofidio + Renfro
Zlatni lav za najbolji projekt bijenala arhitekture u Veneciji dodijeljen je američkom studiju Diller Scofidio + Renfro i njihovom projektu Canal Cafe.
Canal Cafe koji su stvorili ujedno je i espresso bar i laboratorij u kojem se kava kuha za goste Bijenala koristeći pročišćenu kanalsku vodu. Žiri je odabrao projekt zbog njegove ideje „kako živjeti na vodi, a istovremeno doprinijeti javnom prostoru Venecije“.


2. HEATWAVE, Andrea Faraguna
Nagradu za najbolji nacionalni paviljon primio je arhitekt Andrea Faraguna, koji je osmislio paviljon u Bahreinu. Projekt, nazvan Heatwave, nudi rješenje za regije s ekstremnim vrućinama – arhitekti su stvorili modularni strop s ventilacijskim sustavom, dizajniran za gradilišta i javne lokacije.


3. GBR – GEOLOGY OF BRITANIC REPAIR, Hopkins, Yusoff, Karanja i Cave Bureau
Britanski paviljon na bijenalu također je dobio posebnu pozornost. Riječ je projektu GBR – Geology of Britanic Repair, kojeg su dizajnirali arhitekti Owen Hopkins, Catherine Yusoff, Kabage Karanja i kenijski studio Cave Bureau. Prema riječima žirija, „paviljon skreće pozornost na arhitekturu definiranu iscrpljivanjem prirodnih resursa, što dovodi do degradacije okoliša.“



4. ELEPHANT CHAPEL, Boonserm Premtada
Veliku senzaciju izazvao je ovaj indijski projekt, a i žiri je bio zadovoljan. Stoga je nagradio Elephant Chapel (Kapelu slonova) arhitekta Boonserma Premtada. Autor je koristio biociglu napravljenu od slonovog izmeta.


5. CALCULATING EMPIRES…, Kate Crawford, Vladan Joler
Srebrni lav dodijeljen je mladom tandemu kojeg čini američka arhitektica Kate Crawford i srpski umjetnik Vladan Joler za njihov projekt Calculating Empires: A Genealogy of Technology and Power Since 1500. (Izračunavanje carstava: Genealogija tehnologije i moći od 1500.)
Njihovo istraživanje pokazuje kako je moć koristila znanost i tehnologiju tijekom stoljeća. Žiri ga smatra manifestom koji otkriva nevidljive veze između prošlosti i sadašnjosti.


Dodijeljena su još dva Zlatna lava. Prvi je uručen američkoj filozofkinja Donni Haraway za životno djelo. Drugi, Zlatni lav za životno djelo in Memoriam, posthumno je dodijeljen talijanskom arhitektu i dizajneru Italu Roti, koji je prošle godine preminuo u dobi od 70 godina.
