Caladium i begonia maculata, poznata i kao Polka dot begonia neće nikoga ostaviti ravnodušnim! Ove dvije ljepotice neobičnih listova izvrstan su prijedlog za osvježenje doma, ali i balkona, budući da uspijevaju i na otvorenom.
U potrazi za zelenilom koje će krasiti vaše balkone, terase i vrtove, zanemarimo sobno bilje pa nam interijer tijekom proljeća i ljeta kronično vapi za zelenilom. Predlažemo vam da napravite zeleni 2u1 i nabavite sobne biljke koje će uspijevati i na otvorenom.
Pronašli smo dva doista atraktivna primjerka koji plijene pažnju svojim egzotičnim listovima. Vrijeme je da upoznate caladium i begoniu maculatu!
BIJELI CALADIUM
Malo je reći da nas je oduševila bijela boja ove biljke. Caladium ili kaladij je tropska biljka i dolazi u raznim prekrasnim nijansama ružičaste, zelene i bijele, ali ova posljednja je doista hit! Veliki adut atraktivnosti ove bilje su i veliki srcoliki listovi kao i zelene žilice po njima koje nerijetko postaju i točkice.
View this post on Instagram
Kaladije nisu zahtjevne za održavanje, no neke stvari ipak je potrebno znati. Uspijevaju na toplom mjestu, ali ne vole direktno sunce pa je najbolje smjestiti ih u (polu)sjenu i u eksterijeru i u interijeru. No zato vole vlagu te se nemojte ustručavati obilno ih zalijevati.
View this post on Instagram
Kaladij je i prilično otporan, no ne biste ga trebali držati vani kada temperatura padne ispod 11° C. Ako živite u toplijim predjelima, možete ih zasaditi u vrtne gredice i ostaviti tijekom zime.
View this post on Instagram
Kao i većina biljaka, kaladiji najbolje uspijevaju u plodnom, dobro dreniranom tlu. Tijekom vegetacije kaladije je potrebno zaliti povremeno tekućim gnojivom.
View this post on Instagram
TOČKASTA BEGONIA MACULATA
Drugim imenom Polka Dot Begonia, biljka velikih listova s točkicama, Begoniju maculatu teško ćete zaobići u interijeru. Jednostavno ćete je uočiti i kada je okružena mnoštvom drugih tegli i to upravo zahvaljujući velikim izduženim zelenim listovima na kojima su bijele točkice, ispupčene poput čvorića. Potječe iz Latinske Amerike i pripada porodici Befoniaceae te vrlo brzo napreduje i može narasti čak do grma veličine 1,5 metar.
View this post on Instagram
Begonia maculata vrlo je jednostavna za održavanje te će uspjeti i onima koji nisu vješti u uzgoju cvijeća. Možete ju tijekom toplijih mjeseci držati i na otvorenom no jedini uvjet je da temperatura ne bude ispod 15° C i da ne prelazi 24° C. Također, bez obzira nalazi li se unutra ili na balkonu, nemojte ju izlagati jakom, direktnom suncu jer će se oštetiti listovi, a naročito cvijet.
View this post on Instagram
Ne pretjerujte sa vodom i zalijevajte je samo kada je površinsko tlo suho. Višak vlage uzrokovat će opadanje listova. Begonia maculata voli laganu i dobro dreniranu zemlju.
View this post on Instagram
U proljetnim i ljetnim mjesecima očekujte listove u ružičastoj, crvenoj ili bijeloj boji koji izgledaju poput malih privjesaka. Za poticanje cvatnje potrebno je dohranjivati je gnojivom te suzbijati izblijedjele cvjetove.
View this post on Instagram
I još jedan koristan savjet: Polka dot begonia se ne voli izgubiti u prevelikom loncu.